"Jsme dnes dohodnuti na úrovni vlády a celkem tří regionů," řekl v sobotu 17. července hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO) po setkání s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem. Kromě Moravskoslezského kraje by na podobné zdroje měly dosáhnout i kraje Karlovarský a Ústecký.

Timmermans řekl, že Evropská komise má řadu nástrojů, které jednotlivé země na projekty mohou použít. "Je na vládě ČR, aby s regiony prodiskutovala, které z nich použijí. Může to být fond modernizace, fond spravedlivé transformace, může to být plán obnovy," uvedl.

Městská část Mariánské Hory a Hulváky, okolí ulic Bendlova a Slévárenská, 15. července 2021 v Ostravě.
Situace v obávané ostravské čtvrti se zhoršuje. Radnice chce v boji přitvrdit

Místopředseda Evropské komise zažil to samé, je vnukem horníků

"Předpokládáme, že u nás v Moravskoslezském kraji budeme čerpat celkem 18,9 miliardy korun. Máme schváleny strategické projekty. Celkem jich je 13, kdy celková částka přesahuje částku 18,9 miliardy. Je to dáno tím, že ne všechny projekty nutně musí uspět," sdělil dále Vondrák

Dodal, že kraj projekty představí Evropské komisi. "Budeme je prezentovat, tak aby Evropská komise věděla, kudy se ubíráme, do čeho chceme investovat," uvedl.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dodal, že sám je vnuk lidí, kteří těžili uhlí. "Viděl jsem svůj domovský region, jak se transformoval. Bylo tam řada chyb, kterým se tady vyhýbáte. Chci slíbit, že pomůžeme transformaci udělat tak, abyste se i chybám vyhnuli. Transformace je nezbytná nejen kvůli změnám klimatu, ale i kvůli průmyslové revoluci, která probíhá. Chceme zajistit, aby byla spravedlivá, aby nikdo nezůstat pozadu. Musíme zajistit, aby energetická transformace nezpůsobila energetickou chudobu," slíbil Timmermans.

Premiér Andrej Babiš navštívil Zdravotní ústav v Ostravě, 15. července 2021.
Premiér Babiš si z Ostravy odvezl koronavirus. Takto vypadala návštěva MS kraje

Je třeba změnit region

Podle Vondráka se bude transformace kraje silně dotýkat i klimatických balíčků, které v těchto dnech komise představila. Komise například navrhuje, aby se do roku 2035 skončilo s výrobou benzinových a dieselových vozů.

Mnoho automobilek se podle Timmermanse tímto směrem už vydalo a auta výhradně s nulovými emisemi budou některé schopny vyrábět už v roce 2028, 2029 či 2030. Brusel rovněž navrhuje zásadní rozšíření systému emisních povolenek, jejichž prostřednictvím by se mělo nově platit i za znečišťování ovzduší v důsledku silniční či lodní dopravy a vytápění budov.

Mosty přes řeku Odru mezi Novou Vsí a Svinovem, rekonstrukce si zde vyžádá zúžení hustého provozu do jediného jízdního pruhu.
Severní spoj Ostravě chybí. Teď trpí několik čtvrtí, protože se opravují mosty

"Je třeba změnit náš region. Změnit ho od těžby uhlí na těžbu dat. Všichni jsme zaznamenali klimatický balíček a jeho dopad. Jsou to úkoly, které nejsou vůbec jednoduché pro ČR, která je průmyslovou zemí. Budeme muset najít cesty, jak všechno vybalancovat," řekl Vondrák.

Cesta má podle něj v kraji tři hlavní pilíře. "Máme tady univerzity, máme tady výzkum a vzdělávání na nejvyšší úrovni. Chceme podpořit malé a střední podniky jako nositele inovace. Musíme respektovat a zajistit transformaci těžkého průmyslu. Tyto tři věci tvoří trojšroubovici, kterou musíme využít a dotáhnou k dokonalosti. Je to na nás a moc jiných možností dnes nemáme," dodal hejtman.

K TÉMATU

Frans Timmermans, výkonný místopředseda Evropské komise, byl z návštěvy Dolních Vítkovic naprosto uchvácený.

„To místo má skvělou atmosféru, slyšel jsem o tom, že se tady pořádají akce jako hudební festivaly. Rád bych se tady při takové příležitosti podíval, musí to být skvělé,“ uvedl Nizozemec.

Zelená pro Evropu.Zelená pro Evropu.Zdroj: DeníkNa místě, kde byly evropské prostředky investovány účelně a hmatatelně dobře slouží se rozhovořil i s trochou sentimentu. „Jsem z místa, které má podobnou historii a které má také industriální kořeny. To, co vidím kolem se, je skvělý způsob, jak se k historii postavit,“ uvedl Frans Timmermans, který v doprovodu hejtmana Ivo Vondráka, primátora Tomáše Macury a duchovního otce industriální památky v Dolních Vítkovicích Jan Světlíka vyjel na Bolt tower a pak se prošel celým areálem.

„Měl jsem z návštěvy pana Timmermanse dobrý pocit, on se také vyjadřoval velmi pozitivně,“ komentoval návštěvu druhého muže Evropské komise Jan Světlík.