S odstupem času podepsal Chartu 77 a za komunismu si v Ostravě zažil své. Přesto se Eduard Ovčáček do města stále vracel a nedá na něj dopustit.

„Z Ostravy jsem se chtěl odstěhovat do Prahy, protože tehdejší režim dělal kolem některých našich kulturních akcí problémy, kvůli StB jsem dokonce musel uprchnout a exekučně mě vystěhovali i z mého porubského ateliéru,“ vzpomíná spoluzakladatel Střední umělecké školy a fakulty umění v Ostravě, z níž se postupem času vyvinula jedna z fakult Ostravské univerzity.

K odchodu do Prahy mu údajně vždy chyběl asi milion korun, dnes ale nerealizovaného přesunu nelituje a Ostravu nosí hluboko v srdci. Chválí i její moderní logo se třemi vykřičníky, které je podle něj „dobré logo“. „Je jednoduché, výrazné, ujalo se na veřejnosti. Co víc si přát?“

Praha je podle Ovčáčka dnes „centralizovanější než za bolševika“, a i proto regionům chybí finance na některé velké investice do oblasti umění, zejména toho výtvarného. „Bude mi osmasedmdesát a do devadesátky mám jedno velké přání aby se konečně podařila dostavba Domu umění v Ostravě.

Kompletní harmonogram všech akcí věnovaných 30. výročí sametové revoluce najdete na speciálních webových stránkách ostrava30.cz.
Příští týden bude hostem sametové talk-show ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

„Spousta obrazů leží ve sklepeních v depozitářích, místo aby byly na očích. Domu umění chybí stálá expozice, na kterou není místo,“ říká Ovčáček, podle něhož stejný problém trápí také Ostravské muzeum.

Navzdory tomu upřímně říká, že Ostrava se právě v kulturní oblasti vyvíjí neskutečně kupředu. I proto jej mrzí, že titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015 získala Plzeň namísto mnohem připravenější moravskoslezské metropole.

Které připravované investice města hodnotí jako nejzdařilejší? Co si Eduard Ovčáček myslí o výstavbě univerzitního areálu na Černé louce? A proč se podle něj oproti totalitnímu režimu zhoršily ve společnosti vztahy mezi lidmi?

Dvacetiminutovou talk-show s pedagogem Eduardem Ovčáčkem si můžete poslechnout zde:

| Video: Youtube

Co je projekt SametOVA!!! 1989-2019?
Stejně jako v minulých letech u 70. výročí konce druhé světové války či třeba 750. výročí první písemné zmínky o městě, nechce vedení Ostravy nechat zapadnout ani další významný milník v naší historii 30 let od sametové revoluce. Projekt nazvaný trefně SametOVA!!! 1989-2019, jehož partnerem Deník je, počítá vedle vzpomínkové talk-show s jedenácti osobnostmi města Ostravy také s velkolepou čtyřdenní akcí na Masarykově náměstí (15. až 18. listopadu), společnou besedou všech ostravských polistopadových primátorů a finančně podpoří bezmála dvacet akcí a projektů, které připomenou sametovou revoluci.