Dětský svět, svět civilizace, svět vědy a objevů a svět přírody. To jsou čtyři hlavní stálé expozice, které budou k vidění ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích. Jakmile se budova vyklidila po Colours of Ostrava, kdy si návštěvníci mohli útroby centra vědy a techniky prohlédnout už podruhé od dostavění, pustili se dělníci do instalace exponátů. Ty se vyrábějí na míru v Praze a Berlíně a do Ostravy postupně putují ve více než stovce kamionů.

„Svět techniky neboli Science and Technology Center, je velká interaktivní expozice, která hravou a zábavnou formou vysvětlí návštěvníkům zajímavé objevy ze světa vědy a techniky. Uvnitř budou čtyři stále expozice. Dětský svět se již pomalu dokončuje, svět civilizace a svět vědy a objevů jsou již z poloviny hotové. V největším světě přírody se právě instalují dva hlavní exponáty, a to ‚strom' a ‚vesmír'," přiblížil ředitel Velkého světa techniky Jakub Švrček. Právě poslední dva zmíněné prvky, které dominují světu přírody, jsou největší a nejkomplexnější.

„Proto se musely realizovat jako první, a už se na nich pracuje měsíc. Dále je náročná výstavba zahrady. Byť to vypadá triviálně, bylo velice těžké propojit návštěvnickou trasu a zavlažovací zařízení," řekl Deníku ředitel centra.

Od prvního otevření Velkého světa techniky veřejnosti v březnu, kdy byla přístupná budova v doslova panenské čistotě, se ještě dobudovaly administrativní prostory a kanceláře pro průvodce.

Čtyři unikátní světy

V expozici dětský svět čeká na děti od dvou let například velký jeřáb na stavění domů, pokažené auto ke spravení v autoservise nebo bludiště s lezeckou stěnou, skluzavkou a jinými překážkami. Hranice fantazie dětem popustí pohádkový les, ve kterém zlý obr ukradnul malým lesním skřítkům poklad a ublížil tak hodnému drakovi. Děti jim pomohou nejen obra vypátrat, ale napravit i škody, které napáchal.

„Ve světě civilizace by pak měly být zřejmé generační a civilizační souvislosti. Chceme navázat kontakt s jinými vědeckými centry po světě pomocí webových kamer a mikrofonů. Tak se nám podaří dát civilizační výdobytky do kontextu se zbytkem světa," popsal ředitel Švrček. Svět vědy a objevů by se pak měl zaměřit na perspektivní a inovativní obory vědy jako je medicína, mechatronika nebo třeba nanotechnologie.

„Světu přírody pak bude dominovat výše zmíněný strom, vesmír a takzvaná oáza duše, ve které se budeme zabývat energií jako takovou. Strom pak například bude scénografická konstrukce, do které budou zasazeny exponáty ze světa flóry, které si návštěvníci budou moci prohlédnout, zatímco budou stoupat konstrukcí vzhůru až do prvního patra," konstatoval Jakub Švrček.

Svět přírody by ale sám o sobě neměl smysl, kdyby byl uzavřený v budově, i proto budou součástí Velkého světa techniky venkovní zahrady, kde si lidé budou moci živou přírodu nejen osahat, ale doslova i ochutnat.