Razantní modernizace Fakultní nemocnice Ostrava pokračuje. Loni byla dokončena oprava infekční kliniky a centrálních laboratoří, letos se nemocnice pustila do rekonstrukce onkologické kliniky. Ta se v současné době blíží do finále. Z provizorních podmínek plicní a infekční kliniky by se do nových prostor měla onkologie přestěhovat v listopadu. K dispozici tam budou nejen větší čekárny či pokoje s vlastním sociálním zařízením, ale onkologická klinika dostane i řadu nových přístrojů.

Unikátní přístroj

Tím nejočekávanějším je Cyberknife, první svého druhu na území střední a východní Evropy. Dorazit by měl v listopadu, pak ho ale čekají ještě měsíce testů. Pacientům by měl začít sloužit asi v dubnu. Přístroj je nadějí pro onkologické pacienty, kterým by současné metody nepomohly. Nůž umí zaměřit nádor s přesností na desetinu milimetru, ušetří tak zdravou tkáň a zvládne zacílit i na pohybující se nádor v reálném čase. Využít se přitom dá i mimo oblast mozkové tkáně. „Znamená to, že podstatně rozšíří možnosti léčby malých plicních nádorů, karcinomu prostaty, umožní ozařovat oblast míchy i recidivujících nádorů,“ uvedl David Feltl, přednosta onkologické kliniky. Přístroj bude umístěn v nové budově – ozařovně, která by měla do konce roku stát.

Nemocnici přibude další vybavení

Centrum komplexní onkologické péče dostane i další vybavení, například brachyterapeutický přístroj, který umožňuje vnitřní ozařování, či přístroje umožňující lepší diagnostiku. Nemocnice si to může dovolit nejen díky tomu, že k ní byl štědrý státní rozpočet, ale podařilo se jí získat i 180 milionů korun z Evropské unie.

Vedle modernizace centra onkologické péče peníze poslouží i na pořízení řady přístrojů pro traumatologické centrum. Půjde například o CT přístroj, pojízdný rentgen nebo transportní a resuscitační lůžka. V plánu je přitom ještě letos zahájit i rekonstrukci budov traumatologického centra. „Ta přijde na 350 milionu korun a začít by se s ní mělo, pokud nebudou žádné komplikace, 1. října,“ informoval náměstek pro techniku a provoz Ivo Žolnerčík.

Přečtěte si také:

Dětské oddělení fakultní nemocnice obdrželo peníze

Fakultní nemocnici chybí krev skupiny A-

Chátrající dům v centru bude konečně opraven