Lidské tělo je nenahraditelné. A dvojnásob to platí pro budoucí lékaře. Ostravská univerzita se obrátila na zájemce z Moravskoslezského kraje, kteří mají kladný vztah k lékařské vědě, případně nechtějí připustit, aby jejich tělesné ostatky zůstaly po smrti bez účelu, aby své tělo po smrti univerzitě věnovali na vědu a výzkum.

Toho chce využít i osmašedesátiletá důchodkyně Dagmar Jančíková z Ostravy, která už darovací smlouvu sepsala, odevzdala na Ústav anatomie Lékařské fakulty a jen čeká na vyjádření.

„Jsem realista, nerada dělám zbytečnosti a svými problémy neobtěžuji ostatní. Nechci, aby mě musel pohřbívat syn, který sám má zdravotní komplikace, navíc pohřeb je v dnešní době nákladná záležitost, kterou nechci zatěžovat ostatní," řekla Deníku paní Jančíková s tím, že ráda přispěje na užitečnou věc.

„Nebojím se smrti a je mi jedno, co se po ní s mým tělem stane. Ani mi nevadí, že se ve mě budou budoucí medici ‚šťourat'," dodala s nadhledem osmašedesátiletá důchodkyně.

Modely ani trojrozměrné atlasy pro výuku nenahradí lidské tělo. Věda i studující medikové díky tomu získávají neocenitelné poznatky.

„Cílem je, aby lékaři dokázali co nejlépe chránit zdraví a životy svých pacientů. Rozhodnutí poskytnout tělo vědě se dá ale kdykoliv i odvolat, pokud náhodou člověk změní názor," upozorňuje proděkanka Lékařské fakulty Ostravské univerzity pro studium a celoživotní vzdělávání Ivona Závacká.

Sepíše smlouvu

Lékařská fakulta Ostravské univerzity s případnými dárci sepíše darovací smlouvu. Dohodu, která je ke stažení na stránkách fakulty, si může zájemce v klidu projít a probrat i třeba se svými blízkými. Ve smlouvě se člověk především zavazuje o svém rozhodnutí informovat rodinu, svého ošetřujícího lékaře, zdravotnické zařízení či ústav sociální péče, který jej například v současné době zaopatřuje. Díky tomu bude Ústav anatomie Lékařské fakulty v Ostravě neprodleně informován, že daný člověk zemřel. Ústav na druhou stranu smluvně garantuje, že se postará o to, aby s tělem dárce bylo vždy naloženo podle zásad lékařské etiky. Po maximálně pěti letech pak zabezpečí na vlastní náklady bezobřadní kremaci, rozptyl dárce nebo urnu s popelem uloží či předá pozůstalým.

„Lidé, kteří se pro dárcovství rozhodnou, se nemusejí ničeho obávat. Naše fakulta je přijme s porozuměním. Máme zkušenost, že mnoho zájemců volí takovou variantu jako velmi racio- nální řešení, které navíc podpoří další vývoj lékařské vědy. Když jsme tuto možnost oznámili v roce 2010, uzavřeli jsme přes 250 dárcovských dohod," říká docent František Dorko, vedoucí Ústavu anatomie.