Hned na úvod bychom asi měli říct, že všechny produkty Konopného Táty jsou zcela legální. Jejich základem je sice konopí, ale technické, tedy s obsahem THC pod 0,3 %. Jak je vlastně náročné jeho pěstování a jak vypadá následná výroba? To sledoval během celého roku fotograf Deníku Lukáš Kaboň.

Utajený příběh

Zákazníci konopných lékáren a e-shopů značku Konopný Táta znají velmi dobře. Svou produkcí patří k těm největším nejen v Moravskoslezském kraji, ale v celém Česku. Její výrobky již přes deset let lidem účinně pomáhají řešit nejrůznější tělesné i psychické problémy.

Ale zatímco o produktech Konopného Táty a jejich účincích se toho všeobecně již hodně ví, příběh majitele farmy a jejího vzniku už tolik známý není. A přitom je stejně zajímavý, jako samotné dění na farmě. 

Útěk od stavařiny

Kdy a proč se původně strojní inženýr, absolvent VŠB-TU, navíc syn šéfa ne zrovna malé stavební společnosti (NBS Invest a.s. - pozn. redak.), rozhodl svět techniky vyměnit za farmaření a výrobu léčivých produktů?

close Celý tým Konopného Táty, 3. listopadu 2021, Těrlicko. V těrlické firmě Konopný Táta produkty nejen vyrábí, ale konopí si i sami pěstují, sklízí, suší a zpracovávají. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Kmenový tým Konopného Táty, listopad 2021.

Historie firmy Konopný táta sahá do roku 2010. Kromě konopných mastí, které mají certifikát obsahu účinného kanabidiolu CBD, nabízí také loupaná konopná semínka, konopné čaje z ručně sklízeného konopí, nebo konopný olej lisovaný z konopných semínek. Poslední novinkou je konopná káva.

„Účinky konopí mě začaly zajímat už na vysoké škole, asi jako každého studenta,“ směje se při vzpomínce na minulost Jiří Nutil a jedním dechem dodává: „Ale nelákalo mě to proto, abych byl denně zhulený! Zajímalo mě jako rostlina a k čemu všemu může být dobré.“

Sledování výsledků mezinárodních studií a výzkumů léčebných účinků konopí ho nakonec nepustilo ani po škole.

A protože stejně jako jeho firma Konopný Táta také on sám pochází z Těrlicka, tedy spíše „vesnické“ obce nedaleko Havířova, rozhodl se ho začít pěstovat a zpracovávat svépomocí, a to jednotlivě nejrůznější odrůdy. Své první mastičky vyráběl doslova „na koleně“. K získání extraktu například používal lis na jablka a plátno.

close Na snímku sklizeň technického konopí, 16. srpna 2021, Těrlicko. V těrlické firmě Konopný Táta produkty nejen vyrábí, ale konopí si i sami pěstují, sklízí, suší a zpracovávají. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Na snímku sklizeň technického konopí, srpen 2021.

„A mastičky pomáhaly. Nejen mé rodině, ale i přátelům, kteří se to dozvěděli a chtěli je vyzkoušet, i sousedům, kolegům v práci…“ popisuje své první „laboratorní“ úspěchy mladý muž.

Rostoucí zájem okolí a také vesměs kladné ohlasy, ho nakonec přesvědčily, aby se výrobě konopných produktů začal věnovat naplno. A tak opustil v té době perspektivní svět strojů a stavařiny a vydal se na cestu "farmáře".

Vybavení na míru

Jako každá cesta k úspěchu, ani jeho nebyla jednoduchá. Pěstitelské práce na poli šly zajistit celkem snadno, ale vybavit „provozovnu“, která připomíná pálenici, to už byl oříšek. Například lis a obří sušičku si nechal vyrobit na míru.

close Na snímku výroba produktů, 3. listopadu 2021, Těrlicko. V těrlické firmě Konopný Táta produkty nejen vyrábí, ale konopí si i sami pěstují, sklízí, suší a zpracovávají. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Na snímku výroba produktů, listopad 2021, Těrlicko. 

„Některé stroje jsem si musel navrhnout sám, protože zařízení pro úpravu konopí na trhu prostě nekoupíte. S realizací mi pak pomohl táta,“ vysvětluje opět se svým typickým úsměvem Jiří Nutil výhody spolupráce s rodinnou stavební firmou.

Po více než deseti letech má celý technologický postup – od práce na poli až po práci v laboratoři - dá se říci vyladěný. Dokonce i co se výběru odrůdy technického konopí týče.

Snadné nebylo ani nastudování potřebných pravidel a zákonů a následná jednání s úřady. Dnes již ale jeho konopné produkty mají certifikát, který dokládá i daný obsah účinného kanabidiolu CBD.

Nejen síla konopí

„Snažíme se být se zákazníky neustále v kontaktu, zajímá nás, jaké mají s našimi produkty výsledky. Velký zájem je kromě mastí také o CBD oleje. Zrovna ty jsme začali vyrábět právě na přání zákazníků. Jde vlastně o koncentrovanou dávku kanabidiolu CBD,“ říká na adresu svých výrobků Jiří Nutil s tím, že se snaží, aby obsahovaly také další kanabionidy jako je CBG, CBN, CBC a terpeny a flavonoidy.

„Vždycky mě zajímaly a fascinovaly léčivé účinky rostlin, nejen květin, ale i stromů, keřů a jejich listů, květů, plodů, prostě přírody jako celku. Do některých konopných výrobků proto přidáváme například kostival, který je obdivuhodný pro své silné analgetické účinky, nebo protizánětlivý propolis, který pomáhá i v řadě dalších potíží,“ vysvětluje s nadšením na závěr úspěšný konopný farmář.

KONOPNÝ TÁTA OBRAZEM

Ve fotogaleriích níže se můžete podívat na jednotlivé „fáze“ pěstování konopí a výroby léčebných produktů:

PŘÍPRAVA POLE, JARO 2021:

Fotogalerie: Na konopné farmě - orání

SETÍ, ČERVEN 2021:

Fotogalerie: Na konopné farmě - setí

SKLIZEŇ, SRPEN 2021:

Fotogalerie: Na konopné farmě - sklizeň

VÝROBA, LISTOPAD 2021:

Fotogalerie: Na konopné farmě - výroba