Nevzhledné zpevněné plochy nahradily ty mlatové, dosazena byla samozřejmě zeleň, doplněn mobiliář a designové osvětlení. Zahrada je rozdělena na dvě odlišné části spojené dřevěnou terasou pod platanem a zmodernizovaným, zhruba 60 let starým, původním schodištěm. Její součástí je také ovocný sad, který byl na stejném místě již v 19. století.

Městský parčík místem oddechu

„Plocha za biskupstvím podél Střelniční ulice dlouho chátrala. Na to, že se nacházíme v úplném centru města, v blízkosti kostela svatého Václava a navíc v místě, kde ve středověku stávaly městské hradby, byl vzhled tohoto prostoru opravdu nedůstojný. Při úvahách, jak celkové úpravy pojmout, jsme vycházeli také z archivních záznamů. Nejen městské opevnění, ale svého času zahrada u fary, v 19. století ovocný sad a v sedmdesátých až devadesátých letech 20. století také expoziční areál pro ostravské výstaviště – všechny tyto historické funkce se snoubí v nové podobě městského parčíku, který jsme nazvali Farská zahrada. Ostatně všechny její proměny v čase od 13. století až po současnost jsou vyobrazeny na informační ceduli přímo v zahradě,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Originální městský park byl dokončen na přelomu roku, s jeho otevřením se čekalo na ukončení nouzového stavu a uvolnění pandemických opatření. Od dubna již může sloužit veřejnosti a své si zde najdou všechny věkové skupiny. Nejen lavičky, pobytová terasa a šachový stolek, ale i herní prvky jako například skákací polštáře a přírodní xylofon čekají na své návštěvníky.

Farská zahrada.Farská zahrada.Zdroj: MMO

Děti na sluníčku, dole chládek

Farská zahrada je pomyslně rozdělena na dvě části. Výše položené místo je více prosluněné s centrální travnatou plochou a dětským hřištěm, podél zídky připomínající původní městské hradby jsou lavičky k posezení, v rohu byl vysazen solitérní listnatý strom Zelkova, podobný jilmu, se střídavými dvouřadými jednoduchými zubatými listy. Pobytový trávník typu sport snáší nízké sekání a větší pohyb, může tak sloužit pro piknik a odpočinek. Umístěno je tu také pítko.

Ve spodní části zahrady je sad, který bude výhledově nabízet více stinných ploch. Vysazeny v něm jsou okrasné ovocné jabloně (Malus ’Evereste‘), které vždy na jaře vykvetou velkými vonnými bílými květy a později vytváří zhruba třícentimetrová jasně červená jablíčka, která drží na stromech celou zimu a poskytují kromě estetického efektu i potravu pro ptactvo.

„Spojujícím prvkem obou úrovní je dřevěná terasa umístěná pod platanem, která může sloužit nejen pro posezení a odpočinek vleže ve stínu stromu, ale v budoucnu také pro pořádání menších společenských akcí. Zajímavé jsou v zahradě všechny atrakce včetně osvětlení. Ve spodní části je totiž zavěšen světelný žárovkový řetěz,“ dodala náměstkyně Šebestová.