Parkour (čtěte parkúr) je v podstatě fyzická aktivita, při níž se parkourista (v oboru nazývaný výhradně tracer) dostává z bodu A do bodu B a za použití vlastního těla přitom překonává všemožné překážky.

Patrně jste o aktivitě tohoto popisu už slyšeli, případně ji i viděli někoho provozovat. Není divu, mezi mladistvými je to obrovský fenomén. A ruku v ruce se stoupající oblibou se rozšiřuje i zázemí pro parkour.

Není to totiž tak dávno, co mohli traceři provozovat parkour jen v terénu, opuštěných halách či hřištích určených původně jinému využití. „Jsou to bezva kluci, fantastičtí akrobati. Sám jsem se s parkouristy fotil,“ říká například Kurt Gebauer, známý to sochař a autor indiánského městečka na fifejdském sídlišti, které v poslední době „hostí“ především tuto skupinu mladých lidí. Gebauerovi to však vůbec nevadí.

I to svědčí o tom, že vnímání parkouru mezi dospělými, zejména těmi staršími, se pomalu mění. „Dříve nás odevšud vyhazovali, že jsme vandalové a ničíme majetek. Volali na nás policii, která také neměla pochopení,“ říká Boleslav Morys, který se parkouru věnuje přes deset let a dobře tak ví, jak se obecné vnímání parkouru mění. „Dnes jsou lidé benevolentnější. I policisté, byť musejí ctít zákon, říkají, že nás do jisté míry chápou,“ povídá Morys z místního parkourového uskupení Urban Motion.

POD DOHLEDEM TRENÉRŮTo je dnes mezi ostravskou mládeží natolik populární, že jeho členy místní děti poznávají z internetu a často se chtějí fotit. Aby měli nejen kluci z Urban Motion kde trénovat a pilovat triky, rozhodl se Morys pro životní investici – koupil velkou a památkově chráněnou budovu v Kunčicích, kterou na vlastní náklady a k obrazu svému s přáteli z branže proměňuje v první parkourovou halu v Ostravě i celém kraji. Ačkoliv ji stále vylepšuje, otevřená – i s trenérsky vedenými lekcemi – je už od června.

„Můžeme zde po celý rok a především bezpečně trénovat, protože překážky vznikaly přímo na míru parkouru. V takových podmínkách a pod dohledem nás, zkušených trenérů, je to pro děti bezpečné,“ předesílá Morys a apeluje i na rodiče, aby mladé parkouristy místo jejich riskantního zkoušení triků svépomocí někde za domem raději posílali na lekce pod vedením trenérů, kteří jim budou parkour dávkovat postupně a podle individuálního posouzení připravenosti každého jedince.

K TÉMATU

Parkour pohledem lékařeNa úrazové chirurgii Fakultní nemocnice Ostrava spolu s rozvojem parkouru v poslední době zaznamenali zvýšený počet úrazů z této aktivity.

„Jde o mladistvé jedince ve věku od 12 do 18 let. Přibližně osm jich mělo poranění, které si vyžádalo hospitalizaci a operaci. Téměř vždy se jednalo o zlomeniny končetin, většinou rukou,“ říká primář kliniky Leopold Pleva. Zároveň ale rodiče upozorňuje, že existují i mnohem nebezpečnější aktivity jejich ratolestí.

„Co se týká rizikovosti, je parkour třeba až za počtem úrazů z trampolín – a z těch rodiče strach nemají,“ konstatuje Pleva, jenž doporučuje, aby děti, které chtějí začít dělat parkour, měly takzvanou vyšší pohybovou inteligenci. Laicky řečeno sportovní průpravu, a to ideálně z gymnastiky a atletiky.

Tři nejpoužívanější triky:

Kong (Monkey) vault:

Parkour Park v Ostravě. Na snímku Adam Holub. Trik Kong (Monkey).

Step speed (Speed vault):

Parkour Park v Ostravě. Na snímku Tomáš Slonka. Trik Step Speed.

Lazy vault:

Parkour Park v Ostravě. Na snímku Adam Holub. Trik Lazy Vault.

Triky pro Deník předvedli: Adam Holub (v černém) a Tomáš Slonka (v rudém). Snímky: Deník/Lukáš Kaboň

Kde v Ostravě můžete trénovat parkour?

Urban Motion Parkour ParkParkourové haly v republice byste napočítali na prstech jedné ruky – většinou na západě. Jedna z nich se však nachází přímo v Ostravě a byla otevřena letos v červnu. Zájemci si zde mohou bezpečně vyzkoušet a naučit se parkourové techniky pod dozorem mladých, leč zkušených trenérů, kteří parkour dělají většinou kolem deseti let.

Otevírací doba: po-pá: 11 – 19 hodin
so-ne: 9 – 20 hodin
Vstupné: Jednorázové – 1 hod/130 korun (děti 110), 2 hod/240 korun (190), 3 hod/350 korun (300). S trenérem – 1 hod/390 korun, 2 hod/750 korun. Skupinové – 5 osob/hodina za 450 korun, 10 osob/hodina za 750 korun. Pravidelné lekce – 1 měsíc/490 korun, 6 měsíců/2800 korun

Parkour U CementárnyKdyž se letos ve Vítkovicích otevírala druhá etapa in-line areálu U Cementárny, součástí rozšíření bylo právě nové venkovní hřiště určené speciálně pro parkour. Na ploše 600 metrů čtverečních jsou zájemcům k dispozici stavebnicové překážky, stěny i trubkové prvky. Hřiště denně využívají desítky mladistvých.

Otevírací doba: hřiště je volně přístupné
Vstupné: neplatí se