SERIÁL CIZINCI VE MĚSTĚ

„Poprvé jsem byl v Česku s Lou Reedem někdy před deseti lety. V rámci svého turné jsem loni navštívil i Ostravu a okolí.

Strávil jsem tady deset dní a moc se mi tady zalíbilo,“ vypráví a dodává: „V té době jsem žil ve Švýcarsku, ale bylo tam na mě moc ticho. Hledal jsem nějaké normální město, kde jsou normální lidi. Tak jsem se nakonec rozhodl, že napíšu desku o Ostravě. Je tady velmi inspirativní prostředí. Skvěle se mi tady tvoří.“ Když mu bylo sedmnáct, spolupracoval s českým hudebníkem žijícím v Americe Janem Hammerem.

„Žil jsem chvíli u nich doma, mluvil se svou ženou česky, takže jsem k téhle zemi už tenkrát našel vztah,“ říká. O Ostravanech tvrdí, že jsou velmi přátelští, vřelí a nápomocní.

„Nemluvím vůbec česky, a bez problémů se domluvím. Všichni se mi snaží pomoci, prodavačky v obchodě, lidi na úřadech, prostě se tady opravdu cítím dobře. Nemám tady žádný stres, je pro mě odpočinek tady žít,“ míní hudebník, který žije v centru Ostravy. Jeho byt slouží zároveň jako nahrávací studio.

„Skládám písničky pro sebe, ale i pro jiné muzikanty. Teď mám novou desku Plant a Seed. V jedné písničce zpívá Suzanne Vega, v další Lou Reed. Na housle mi tam hraje Karel Holas z Čechomoru, na bendžo Luboš Malina z Druhé trávy,“ vyjmenovává Saunders.

Česky se prý zatím učit nehodlá. Chce, aby řeč naposlouchal přirozeně. „Nechci se nic učit násilně. Přijde to samo. Něco rozumím a časem se i naučím mluvit,“ míní muzikant, který si zahrál i s Jimmym Pagem, Johnem McLaughlinem nebo Erikem Claptonem.

S odpovědí na otázku, co mu v Ostravě vadí, dlouho váhá. „Nevím, co bych řekl, nenapadá mě nic, co by mě tady vyloženě štvalo. Ale nelíbí se mi, že je tady stále ještě rasismus. V Americe se už spolu naučili lidé žít, i když jsou jiní,“ vysvětluje.

Telegraficky…

Nejoblíbenější restaurace? Café Au Père Tranquille, Café de la Ostrava – tam jsem potkal pro mě hodně důležitých lidí, vegetariánská restaurace Burfi.

Co se mi v Ostravě nejvíce líbí? Že tady můžu dělat svou muziku, že je tady inspirativní atmosféra.

Co mě v Ostravě nejvíce štve? Že je tady stále ještě rasismus.

Ostravané jsou … přátelští, nápomocní, vřelí, milí.

Co mi v Ostravě chybí? Trocha klidu. Je tady moc lidí na malém prostoru a všichni se tady znají.

První dojmy z Ostravy? Moc se mi tady líbilo.

Jak se mi tady žije? Jsem tady spokojený. Pokud bude pořád dost práce, rád bych tady zůstal.
Seriál o cizincích žijících v Ostravě, odpovědi na otázky proč se sem přistěhovali a jak se jim tady líbí, jejich životní příběhy… najdete každé úterý v tištěném vydání Moravskoslezského deníku.