V průběhu soboty se ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích uskutečnila řada zajímavých přednášek a besed, dorazily desítky autorů a stovky návštěvníků z celé republiky.

„Zatím jsme neskutečně nadšení. Probíhají besedy a autogramiády, zatím všechny besedy byly vyprodány a máme z toho obrovskou radost. Sjeli se sem lidé z celé republiky a mnoho z nich je podle svých slov poprvé v Ostravě,“ řekl Deníku v průběhu za organizátory akce Adam Pýcha, ředitel marketingu Knihy Dobrovský.

Městský obvod Ostrava-Vítkovice z výšky.
Soumrak nad ostravským průmyslem? V krizi jsou další dvě velké firmy

„Lidé se fotí, nechávají si podepisovat knížky svých oblíbených autorů, dozvídají se nové informace, nemohlo to být lepší. Jsme velmi nadšení a děkujeme Ostravě za vřelé přivítání,“ zhodnotil Adam Pýcha záměr uspořádat tuto akci v Ostravě a knižní fanoušky navnadil slovy o rodící se tradici.

Síť knihkupectví Knihy Dobrovský akci umístila do Ostravy záměrně – ne vše se musí konat v Praze. Záměr kvitovala i jedna z hvězd Leoš Kyša, jehož mnozí čtenáři znají spíše pod pseudonymem František Kotleta a jehož nový román Sudetenland se právě stává novým hitem v knihkupectvích.

K tématu Svatomartinská husa. Snímek Kaufland, Orlová, 3. 11. 2023
Svatomartinské hody doma? Kde a za kolik koupíte husu v Ostravě a v Polsku

„Jako moravskoslezský rodák jsem hrozně rád, že se akce koná tady. Že experiment rozjet velmi specifický knižní festival zamířil do Ostravy. Tento region často bývá těmito kulturními akcemi opomíjen a jsem moc rád, že se to povedlo,“ řekl Deníku Kyša, jenž ve své nejnovější knize nabízí pohled na historii, která se nestala. Klade si v něm otázku, jaké by byly Sudety během sametové revoluce, kdyby předtím nedošlo k odsunu sudetských Němců.

Jakou akci provázela atmosféra a co na ni říkají samotní návštěvníci, se podívejte na videu výše.