„Jedno z nejhezčích filmových míst je například Vesec u Sobotky. Je to taková pohádková vesnice, kde se natáčel snímek s Čerty nejsou žerty nebo Jak dostat tatínka do polepšovny,“ říká David Bagar, spoluzakladatel úspěšného účtu.

Před třemi lety se Lucie Sixtová a David Bagar rozhodli založit instagramový profil Filmová místa ČR (@ceskafilmovamista), kde každý týden přidávají fotografie míst, známých z nejrůznějších filmů.

V Zahradnictví Poruba v Ostravě odstartoval dvoudenní samosběr brambor, 22. září 2023.
První samosběr brambor v Ostravě-Porubě odstartoval. Pokračuje i v sobotu

„Podíváme se na film a pak si hledáme zajímavé lokace, kde se snímek natáčel. Připravíme si fotografii z dané scény, kam se pojedeme podívat a místo si ještě překontrolujeme například v Google Maps,“ vysvětluje proces focení spoluzakladatel. Na profilu už mají téměř 60 tisíc sledujících a 122 fotografií míst, které se objevily nejen v českých filmech.

Plíšky, Rebelové nebo S tebou mě baví svět

Dvojice vyrazila například do Dolního Dvora v Krkonoších k chaloupce, kde se točil film S tebou mě baví svět nebo do Zubrnic, které si vybrali filmaři ze snímku Rebelové.

Nejúspěšnější fotografie jsou z míst, kde se natáčely Pelíšky. „Máme hodně míst a fotografií v archivu, kde čekají na zveřejnění. Ale plánujeme ještě vyrazit do Kutné Hory, kde se natáčel film Z pekla s americkým hercem Johnnym Deppem,“ uvádí dvojice.

I samotné fotografování lokací ale mohou provázet komplikace. „Často se stává, že u daného místa, které potřebujeme vyfotit, stojí například dodávka. Takže se na místo vrátíme po chvíli, jestli už je volné. Když se to stane v Ostravě, tak je to v pohodě, protože můžeme přijít jiný den. Horší to je u míst, kde jsme vyrazili cíleně pro fotku,“ vysvětluje strasti při fotografování Bagar.

Zdeněk Troška v Hošticích

Instagramový profil se stal úspěšný a příspěvky už sdíleli i samotní herci, kterých se daná scéna a lokace týká. „Byli jsme například fotit v Hošticích, které se proslavily v komediích Slunce, seno a potkali jsme tam právě režiséra Zdeňka Trošku. Natočili jsme s ním rovnou krátké video pro naše fanoušky na Instagramu,“ říká dvojice.

Bohemian Burlesque Festival: Bohemian Cabaret Ostrava v divadle Loutek, 20. září 2023, Ostrava.
VIDEO: Erotická show místo loutek. Do Ostravy dorazily burlesky, podívejte se

Profil se sice soustředí pouze na místa po Česku, ale mezi příspěvky se objevuje například i Amsterdam v Nizozemsku, kde byla dvojice na dovolené. Rozšířit působiště o lokace v zahraničí ale dvojice zatím neplánuje.

„Výlety zkrátka spojujeme s tím, že si najdeme v daném místě i nějaký snímek, který se zde natáčel, což byl případ i Amsterdamu. Jinak se ale budeme soustředit jen na Česko, takže zahraniční lokace více fotit neplánujeme“ dodává David Bagar.