Předchozí
1 z 3
Další

Sympatická a bezprostřední dlouhovláska vypráví v následujícím rozhovoru nejen o životě na Apeninském poloostrově a setkání s motocyklovým závodníkem a devítinásobným mistrem světa Valentinem Rossim, ale i o její lásce ke koním. Dvacetiletá kráska také prozradí, jak by měl po finále, které je na programu 7. února v Brně, vypadat její večer.

Proč jste se přihlásila do soutěže Miss Czech Republic?

Chtěla jsem to zkusit, přece jenom už je mi dvacet. Od třinácti let se věnuji modelingu, takže se v té branži tak nějak pohybuji a baví mě to. Přiznám se, že jsem soutěžila i v předchozím ročníku, ale pak jsem musela pracovně odjet do Itálie, takže jsem odstoupila ze semifinále.

Máte nějaký vzor, třeba známou modelku, které vás něčím inspiruje?

Jako první bych řekla Taťánu Makarenko (ředitelka soutěže Miss Czech Republic – pozn. redakce). Je jí dvacet devět let, dostala se z Ukrajiny do České republiky a dokázala vytvořit soutěž, která je prestižní. Je to elegantní, charismatická, velmi sympatická žena. A jako druhou bych uvedla Angelinu Jolie. Ta je mým vzorem, jak se chová a vystupuje. Je to dáma. Spousta modelek jsou jen takové věšáčky, bez charisma. Baby, které nezaložily žádnou nadaci, i když mohly, protože vydělávají velmi hodně peněz. Angelina Jolie podporuje děti v Africe, překonala rakovinu prsu, adoptuje děti.

Český fedcupový tým se postupně sjíždí do Ostravy. Briefing s novináři z 4. února 2019 ve Svinově, na snímku (zleva) Barbora Krejčíková a Petr Pála.
Blíží se Fed Cup v Ostravě: Příjezd bez tenistek, ve vlaku byl jen Pála

V čem se Nela Novorytová liší od ostatních holek?

Nela se určitě liší od ostatních holek, jsem sama sebou. A každý jsme určitě jiný, jedinečný.

Co od finále očekáváte? S jakým výsledkem budete spokojená?

Budu spokojená s tím, že všechno dobře dopadne a všechno se podaří. Večer si užiju a chtěla bych vypadat hezky, aby si mě někdo všiml a chtěla bych se zviditelnit. Tedy ne kvůli samotnému titulu, ale z toho důvodu, že když uspějete, jste nějakým způsobem důležití, máte nějaké jméno, začne se o vás zajímat více lidí, takže můžete získat peníze a pomáhat druhým. Výhra to určitě být nemusí, ale třeba se to podaří.

Jak byste se tedy chtěla cítit 7. února kolem půlnoci?

Na sto procent budu unavená. Ale jak bych se chtěla cítit? Určitě šťastná. Věřím, že večer po finále prožiji v euforii a že si vše budu dále užívat jako na začátku.

Žhavým želízkem Ostravy v letošním finále Miss Czech Republic bude půvabná Nela Novorytová.Zdroj: Nikola Bílková

Máte nějaký lék, jak se vyrovnat s tlakem nebo s očekáváním?

Hodně se smát. Pomáhá mi to v tom, že se uvolním. Taky hodně tančím, když jsem nervózní. Louskám si prsty a jsem hodně ukecaná. Snažím se zapomenout na to, že jsem nervózní.

To jste mi zrovna nahrála na otázku, protože jsem se chtěl zeptat, zda patříte spíše k těm, kteří rádi mluví, nebo raději posloucháte?

To jste mi zrovna nahrála na otázku, protože jsem se chtěl zeptat, zda patříte spíše k těm, kteří rádi mluví, nebo raději posloucháte?

Záleží na okolnostech. Jsou situace, kdy raději poslouchám, ale jsou i momenty, kdy chci všechny překecat. Ráda poslouchám, když mi někdo chce něco vysvětlit nebo má jiný názor. Neuzavírám věty s tím, že „děkuji, nechci.“ A kdy ráda mluvím? Když jsem nervózní. (smích)

Dostala jste od organizátorů soutěže nějakou podnětnou radu, kterou se řídíte?

Moje zásadní rada, kterou se řídím furt, je být sama sebou. To je na člověku nejvíce kouzelné, co může být. Když je sám sebou. Když půjdu po molu, tak se nebudu zbytečně přetvařovat a kdybych si někde uprostřed zatančila, tak je to dobře. Názory i rady tedy přijímám, ale snažím se být hodně sama sebou. A od toho se odvíjí úplně všechno. Určitě nám však poradili ohledně vystupování. Už jenom to, že nyní jsem v top desítce, tak se musím určitým způsobem chovat. Už nemůžu být ta holčička, která někde šíleně lítá, ale musím se chovat trochu společensky. Musím se jinak oblékat, jinak líčit. Musím chodit neustále upravená, i kdybych měla jít ven s košem.

Jak myslíte, že by vás popsal váš přítel?

Hodnou, milou, ukecanou, šílenou, bláznivou, střelenou a jako Matku Terezu. Mám totiž chuť všem pomáhat. To by řekl určitě.

V šestnácti letech jste se vydala za modelingem do Itálie. Proč jste se k tomuto kroku rozhodla?

Zaprvé jsem chtěla zkusit žít v jiném státě, chtěla jsem poznávat nové lidi, tradice a naučit se italsky. Už od malička jsem Itálii milovala celým svým srdcem. Všechno, co mám ráda, tak v tom jsou Italové jedničky, to znamená jídlo, móda, motosport, rychlá auta a temperament. Byl to svět podle mého gusta. A byl to můj sen se tam přestěhovat a žít. A to se také povedlo. V Itálii mě jako modelku zastupoval známý manažer celebrit Lele Mora a jeho agentura Mia Media Company. Také jsem v Itálii měla ještě jednu důležitou osobu, která mi byla kamarádkou, maminkou a manažerkou v jednom, a to Janu Zhánělovou. Díky ní jsem si našla práci i v MotoGP.

Nela Novorytová si atmosféru v paddocku vždy užívala. Svět motorek ji zlákal už v dětství.Zdroj: Archiv Nely Novorytové

Můžete upřesnit?

Jana pracovala ve fanklubu u Valentina Rossiho, takže díky ní jsem se dostala do paddocku a dělala jsem takzvanou „umbrella girl“ (dívka s deštníkem – pozn. redakce). Nejenom Valentinovi, ale i jiným jezdcům. Jemu jsem však byla nejblíž, protože jsme bydleli pár minut od sebe. Občas jsme si zašli spolu sednout i do baru.

Jak na vás působil?

Charismatický, usměvavý. Úplně stejně jako já. Takový střelený. I když je hodně sympatický a charismatický, tak je to srandista. Užívá si života. Nicméně díky mnoha lidem, kteří o něj mají zájem a sypou se na něj jako vosy na med, byl takový odtažitý. Což nebylo ani z toho důvodu, že by to tak chtěl, ale myslím si, že to byl i určitý strach.

Inspiroval vás něčím?

Nevěřit všemu. Nevěřit všem. Soustředit se sám na sebe, to on dělá hodně. Plno jezdců třeba večer před závodem sedí v paddocku. Zatímco on jediný společně s hlavním koučem, což je jeho kamarádem z dětství, sedí v hotelu a připravuje se na zítřejší závod. Tohle mi ani nemusel říkat, ale viděla jsem, jak se chová.

Snímek ze seriálu Most!
Seriál Most! baví i fotbalisty Baníku. Z Fleišmana je Luďan

Jaký je váš vztah k motorkám?

Jako malá jsem hodně času trávila s mým dědou v garáži v Třebovicích, jelikož je automechanik. Myslím si, že to byl on, kdo mi předal lásku k motorkám. Jezdila jsem s ním často na vyjížďky, třeba až na Slovensko s jeho nádhernou motorkou Suzuki Intruder. Určitě bych se ráda naučila jezdit na motorce, ale prozatím tomu nechám ještě čas. Na motorce samozřejmě cítím adrenalin, cítím se volně a šťastně, občas i nepřemožitelně, ale taky je to relax. Během MotoGP jsem se cítila ve svém živlu, je to nádherný sport. Častěji jsem zrovna tam seděla spíše na skútru než na motorce, ale ta atmosféra, co tam probíhá, je neskutečná. Myslím si, že hodně motorkářů by se mnou souhlasilo.

Co italského byste přenesla do Česka, respektive bylo něco typicky českého, co vám v Itálii chybělo?

Co italského byste přenesla do Česka, respektive bylo něco typicky českého, co vám v Itálii chybělo?

Určitě mi chyběla rodina, taková ta domovská pohoda. I když tady jsou lidi trochu více žárliví a nepřející, tak v Itálii to bylo občas až moc hrané. Oni vám sice na oko přáli, ale za zády vás pomlouvali. Tady se zase říkají věci na rovinu. A co mi chybí z Itálie? Asi ten jižanský šarm. Oni si užívají každou chvilku života plnými doušky. Itálie mi dala hodně. Pochopila jsem hodně věcí a také jsem zjistila, že nikdy není nic tak zlé, jak to vypadá. V Itálii jsou lidi vstřícní, temperamentní a kamarádští. Tráví hodně času se známými a s rodinou. Neustále stolují a baví se. Itálie mi dala jiný pohled na svět.

U vašeho profilu na webových stránkách soutěže máte větu: „Tituly neměří inteligenci a věk neurčuje dospělost. Cílem našeho života je stát se šťastnými.“ Jste tedy momentálně šťastná?

Jo, jsem. A projevuje se to tím, že se furt zářím. (smích)

Co děláte pro to, abyste byla šťastná i v budoucnu?

Všechno, co dělám nyní, má nějaký důvod a v budoucnu uvidíme, zda jsem to udělala dobře, nebo špatně. Můžete se mě zeptat třeba zase za měsíc. (smích)

Žhavým želízkem Ostravy v letošním finále Miss Czech Republic bude půvabná Nela Novorytová.Zdroj: Nikola Bílková

Ráda také jezdíte na koni. Jak byste přesvědčila laika, že čas strávený v sedle koně není promarněný?

Je to tak, už v sedmi letech jsem začala jezdit na koni. Začínala jsem v Jezdeckém oddíle Baník Ostrava. Určitě bych si tedy nejprve zjistila, zda ten člověk má vůbec vztah ke zvířatům a podle toho bych pokračovala. Kůň totiž není pes, je to trochu větší zvíře. A kůň sám vycítí, zda je něco dobře, nebo špatně. Pokud to však člověk nezažije, tak neví. Musí vyzkoušet a uvidí sám. Já jsem byla u koní od šesti ráno do jedenácti do večera, každý den. Já jsem se s nimi muchlovala, sbírala jim bobky, starala se o ně a byl to nejkrásněji strávený čas.

V čem se chcete zlepšit?

Chtěla bych se zlepšit v jazycích. Mám rozdělanou španělštinu a ruštinu. Taky bych se chtěla zlepšit v takovémto sebeovládání, v tom dobrém slova smyslu. Jsem totiž taková Matka Tereza a velmi ráda bych pomohla všem, ale v některých situacích je pomoc horší, než když nepomůžete.

Co byste v Ostravě změnila, respektive jaké je vaše oblíbené místo v Ostravě?

V Mariánských Horách, kde bydlím, bych určitě odstranila ty laguny, protože v létě to opravdu hodně smrdí. Zadruhé bych přidala více dětských hřišť, protože tady není žádný hezký park. A také bych v Mariánkách vybudovala nějaký kulturní dům, kde by se lidé mohli scházet. Nedaleké kino totiž taky není řešení pro každý den. Oblíbené místo? Je jich hodně, ale asi nejoblíbenější je, když vyjedete nahoru nad Bazaly a vidíte tam celou Ostravu. A rovněž halda Ema, odtud taky vidíte celou Ostravu.

PETR BIDZINSKI

Ilustrační foto.
Psi a kočky? Nechtěné dědictví!
Beseda ve Fiducii Jak(é) dělat sochy v Ostravě?, 28. ledna v Ostravě. Na snímku (zleva) Zuzaba Bajgarová a Petr Dub.
O osudu soch v centru Ostravy rozhodnou odborníci