Oproti podzimu, kdy Deník na stavbu vyrazil naposledy, se práce značně pohnuly. Budova se zázemím pro sport, zdraví a technologie už má hotové obří schodiště vedoucí doslova až na střechu a z velké části i „levitující“ prstenec, vesměs se dodělávají finální povrchy, v sousední budově klastru umění to pak budou hlavně dřevěné obklady a akustický rastr komorního sálu.

„Obě budovy jsou na sebe stavebně vázány, budova sportu zajišťuje technický servis i pro budovu fakulty umění. Pokud není dokončena ona, nemůže být hotova ani budova fakulty umění,“ informuje vedoucí centra pro rozvoj a inovace Ostravské univerzity Petr Svoboda.

Potvrdil také informaci, že stavba nejde úplně tak podle naplánovaného harmonogramu. Původně měl být projekt za téměř rovnou miliardu korun bez DPH, leč z drtivé většiny hrazený z evropských fondů, hotový už v lednu, už na konci minulého roku však bylo jasné, že se termín nestíhá a posouval se na konec jara. Ani to ale nestačilo. Nyní už je časový horizont mezi možným dokončením stavby a začátkem výuky v nových prostorách doslova jen několikadenní. A stavební firmy IMOS Brno a IPS Třinec musejí napnout všechny síly.

Fotogalerie: Na Černé louce pokračuje stavba kampusu Ostravské university, 21. března 2022 v Ostravě.

Popraskala by skla

„Další uzavřený dodatek není ani tak důsledkem nedostupnosti materiálu, jak by se mohlo zdát, ale nutností změnit technologický postup stavby,“ informuje Svoboda s tím, že původně se počítalo se zasklením prstence na sportovní budově dřív, než bude celý dokončen, což nakonec nešlo. „Na prstenci je nyní asi padesát tun materiálu, kdybychom jej zasklili a až pak zatížili, hrozilo by popraskání celoskleněné výplně. Toto přehození činností, které vyvstalo až při statických posudcích, znamenalo komplikace a prodloužení doby výstavby,“ říká muž, který za investora – Ostravskou univerzitu – na stavbu bedlivě dohlíží.

Procházíte-li se stavbou, na první pohled to vypadá, že k dokončení je ještě daleko. I proto zde podle stavbyvedoucího Jaroslava Bruse pracují většinou přes čtyři stovky dělníků denně. Ti kromě interiérů a zasklívání finišují také s fasádami a začíná se pokládat (strojově) velkoformátová venkovní dlažba, kde jedna dlaždice váží 320 kilogramů! Na příští týden je objednáno asfaltování nových komunikací v areálu, který se má do budoucna napojit na Vojanovu ulici za přilehlým divadlem a z druhé strany se počítá s přípravou na možný sjezd z mostů v ulici Na Karolině. Hotové jsou podzemní garáže s asi 220 místy, která budou patřit městu – to je hodlá využívat i pro potřeby návštěvníků divadla. Univerzita vezme zavděk pozemními stáními.

Pro kluby i pro veřejnost

Katedra studií lidského pohybu, přestože nové zázemí ještě není dokončeno, přislíbila studentům nový akademický rok v „luxusním“ provedení – tedy v porovnání s tím, čím brali za vděk v pronajatém areálu ve Varenské ulici. I proto univerzita na jaře evidovala o studijní obory tohoto typu enormní zájem. K dispozici budou mít studenti velkou halu s tribunou pro asi 550 lidí, lezeckou stěnu, několik tělocvičen či už zmíněný běžecký ovál s diagnostikou pohybu na tartanu v jeho spodní části a s bruslařským oválem na střeše, která má být celkově přístupná veřejnosti. Bude na ní i workoutové hřiště a spousta dalších prvků, stejně jako ozelenění se závlahou. Interiér, když jej nebude využívat univerzita, poslouží sportovním klubům ve městě.

Největší starosti – kromě šibeničního termínu 10. září, přičemž studenti nastoupí asi o dva týdny později a do té doby bude nutné prostory ještě dovybavit – tak univerzitě dělá cena plynu, na který celý kampus „poběží“. Byť se počítá i s kogenerační jednotkou na výrobu elektřiny.