„Nejcennějším faktorem při záchraně člověka je čas. A právě ten lze ve prospěch pacienta získat poskytnutím základní první pomoci ještě před příjezdem profesionální posádky záchranné služby. Proto školení zachránci, first respondeři, zvyšují naději na úspěšnou záchranu,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř s tím, že v regionu je v současné době téměř pět set vyškolených first responderů, převážně z řad zdravotníků a příslušníků složek integrovaného záchranného systému.

Jde o dobrovolníky, kteří jsou pomocí speciální aplikace upozorněni operačním střediskem na to, že poblíž místa, kde se nacházejí, někdo potřebuje pomoc. Zájem o zařazení mezi first respondery projevilo dalších tři sta lidí.

Podíl first responderů na celkové činnosti záchranné služby je podle Gřegoře na první pohled nepatrný, přesto je tento projekt velmi důležitý.

„Předčilo to naše očekávání. Jsem velmi šťastný, že to tak funguje. Kdyby to mělo pomoci jedinému člověku za rok, tak by to mělo smysl,“ řekl Gřegoř.

V AKCI

Jedním z first responderů je policista Ondřej Mučka (43 let) z Budišovic na Opavsku. „Do naší obce je horší dojezd sanitek. Proto jsem se přihlásil,“ uvedl Mučka, který zasahoval již dvakrát.

„V prvním případě jsem jel k paní v sousední obci, která byla v bezvědomí. V druhém případě to byl soused. Vyletěl jsem ze zahrady v kraťasech a bez trička. Běžel jsem asi dvě stě metrů. Byl jsem s nimi do příjezdu záchranky,“ řekl Mučka.

K first responderům patří také třiadvacetiletý Tomáš Folwarczny z Třinecka. „Život je jedna z nejcennějších věcí, co lidé mají. Když budu moci, budu se snažit životy zachraňovat,“ řekl mladík, který pracuje na urgentním příjmu nemocnice. Zatím zasahoval jednou. „Dostal jsem výzvu. Jednalo se o náhlou zástavu oběhu. Když jsem přijel na místo, muže resuscitovala rodina. Pak jsem v resuscitaci pokračoval do příjezdu zdravotnické záchranné služby,“ uvedl Folwarczny.