Na místě tragédie střelbu a krveprolití nic nepřipomíná. "Kondolenční knihu máme dole u vstupu. Před budovou polikliniky jsou pietní místa, kam lidé přicházejí zapalovat svíčky," řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Česko zpívá koledy na Masarykově náměstí, 11. prosince 2019 v Ostravě.
Ostrava uctila oběti tragédie. Místo zpívání koled minuta ticha

V péči lékařů stále zůstávají tři zranění pacienti. Dva muži jsou mimo ohrožení života. V kritickém stavu zůstává žena, kterou útočník střelil do hlavy. Ve středu nemocnice oznámila, že se její zdravotní stav zhoršil. "Na této zhoršené úrovni zůstává," uvedla mluvčí.

Muž z Opavska zahájil palbu z nelegálně držené zbraně bez varování na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po sedmé hodině ranní. Střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Pak budovu opustil a asi o tři hodiny později spáchal v Dehylově na Opavsku sebevraždu.

Policie ve vyšetřování pokračuje, kriminalisté se například snaží zjistit vrahův motiv.

Finanční pomoc pozůstalým a zraněným

Pozůstalí po obětech úterní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou od kraje 100.000 korun, zranění 50.000 korun. Návrh dnes jednomyslně schválili krajští zastupitelé. Totožný návrh už ve středu přijali městští zastupitelé. Pomoci by se těmto lidem mělo dostat také od státu.

Moravskoslezští zastupitelé podobně jako ve středu ostravští na začátku jednání minutou ticha uctili památku šesti obětí, které v úterý zastřelil dvaačtyřicetiletý muž z Opavska. Před krajským úřadem vlaje černá vlajka a zastupitelé si mohli připnout také připravené smuteční stuhy.

Dům kde bydlel Ctirad Vitásek, střelec z Fakultní nemocnice Ostrava.
Masový vrah měl z obýváku výhled rovnou na „fakultku“

Podle hejtmana Iva Vondráka (ANO) jde o čin, který v historii kraje nemá obdoby. Dodal, že jednání osamělého aktivního střelce bylo nesmírně brutální. "Chceme touto cestou vyjádřit svou účast," uvedl Vondrák.

Podobně jako ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) ocenil práci složek integrovaného záchranného systému (IZS). Vondrák řekl, že kraj mnohdy bývá kritizován za to, že na vybavení a činnost složek IZS vynakládá značné finance. "Právě tato událost ukazuje, že to jsou věci, které se nesmí podcenit," řekl Vondrák.

Den druhý po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), 11. prosince 2019 v Ostravě. Na snímku mše za oběti a pozůstalé po včerejší střelbě.
Biskup se modlil za oběti a pozůstalé, i za smilování nad duší pachatele

Speciálního ocenění se dostalo řediteli moravskoslezských policistů Tomáši Kuželovi. Získal Medaili hejtmana a Čestné uznání za vysoce profesionální koordinaci bezpečnostního zásahu. Kužel uvedl, že to není cena pro něj, ale pro všechny policisty, kteří se na zásahu podíleli. Kužel při převzetí ocenění vyjádřil uznání také lékařům, kteří v nemocnici ošetřovali zraněné, aniž by věděli, zda se pachatel někde neobjeví. "Mají moji úctu," uvedl Kužel.

Podle něj se situace při vyšetřování výrazně nezměnila. "Ukončili jsme práce ve fakultní nemocnici, pracujeme s fakty, které máme, a snažíme se prověřovat několik směrů motivů, a to je teď naše hlavní práce," řekl Kužel. Zda se již uskutečňují soudní pitvy, nechtěl jakkoliv komentovat.

Střelba v ostravské nemocnici.Zdroj: Deník