"Kliniky, oddělení a ústavy FNO a posílilo 65 čerstvých absolventů vysokých, vyšších odborných i středních zdravotnických škol. Je to o třetinu více než vloni. Polovina z nich absolvovala Lékařskou fakultu Ostravské univerzity (LF OU). A nastoupily rovněž dvě stomatoložky z Ukrajiny," uvedla v úterý ráno mluvčí FNO Petra Petlachová v tiskové zprávě.

Nejvíce z 28 čerstvě odpromovaných lékařů přichází na Interní a kardiologickou kliniku. Vybrala si ji také lékařka Adéla Osuchowská: "Já jsem si vybrala fakultní nemocnici, protože bych se ráda věnovala postgraduálnímu studiu. Takže s touto vizí tam nastupuju,“ komentovala své rozhodnutí.

Speciální konstrukce plovoucí po vodní hladině se stanou novou atraktivitou na třech místech v regionu. Vizualizace, srpen 2022.
Nové vodní atrakce v kraji, na třech nádržích budou plovoucí mola

Na Chirurgické klinice přivítají jen jednoho nového absolventa. „Je to výzva a těším se na ni. Vždycky jsem chtěl dělat chirurgický obor,“ uvedl krátce po promoci Adám Varga s červeným diplomem v ruce.

Oba zmínění absolventi ostravské medicíny budou zároveň od nového semestru na domovské fakultě přednášet. „Letos poprvé jsme spolu s vedením Fakultní nemocnice otevřeli program pro 4 absolventy, kteří se budou moci vedle své práce v nemocnici aktivně podílet na výuce mediků,“ vysvětlil děkan LF OU Rastislav Maďar.

Nejen lékaři

Také v nelékařských oborech absolvovala téměř polovina z nově příchozích 37 zdravotníků Lékařskou fakultu v Ostravě. Jednoznačně převažuje obor všeobecná sestra (10 nově příchozích) a radiologický asistent (5 absolventů). Uplatnění našly i porodní asistentky, dětská sestra nebo zdravotní laborantky.

„Věřím, že nastupující absolventi najdou v naší nemocnici nejen špičkově vybavená pracoviště, ale také přátelské prostředí, které je velmi důležité na startu profesní dráhy, a také jim umožní, pokud budou mít zájem, věnovat se nejen medicíně, ale také vědě. Velmi rád se s nimi zanedlouho sejdu, abych zjistil, jak první dny ve skutečné praxi vnímají,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

Všichni nově příchozí zaměstnanci mají svého mentora, který se jim věnuje, a zároveň ihned získávají zaměstnanecké bonusy, včetně možnosti ubytování i slevy na komerčním nájemném.

Natáčení pohádky Princezna zakletá v čase 2 na hradu Hukvaldy, 8. sprna 2022, Hukvaldy.
OBRAZEM: Natáčení nové pohádky na Hukvaldech, objeví se v ní i zpěvák Voxel

„Od 1. srpna jsme přijali rovněž dvě zubní lékařky z Ukrajiny, kterým již Ministerstvo zdravotnictví ČR uznalo odbornou praxi. Zatím byly přijaty na tříměsíční stáž s tím, že se budou zdokonalovat v jazyce, a pod přímým odborným vedením našich specialistů na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie i v odbornosti,“ dodala náměstkyně ředitele pro personální řízení Radka Naňáková a doplnila, že jedna ukrajinská zdravotní sestra bude působit také na Oddělení pracovního a preventivního lékařství.

Ve FN Ostrava nyní pracuje 616 lékařů a 2 553 zdravotníků v nelékařských profesích. Volná místa jsou aktuálně zveřejňována n a www.fno.cz/kariera.