Od tragické události uplynuly čtyři roky. Od té doby se mnohé změnilo, a to nejen ve FNO. Zejména se zpřísnila bezpečnostní opatření zaměřená na takzvané měkké cíle, tedy místa s vysokou koncentrací osob.

„Na oblast ochrany měkkého cíle v ČR a ve zdravotnických zařízeních se nahlíží úplně z jiného úhlu pohledu,“ uvedla mluvčí FNO Petra Petlachová. Z pochopitelných důvodů nechtěla být konkrétní, zdůraznila však, že opatření se týkají několika oblastí. To hlavní se nyní odehrává v novém integrovaném dispečinku FNO.

Integrovaný dispečink

„Integrovaný dispečink má nejen dokonalý přehled o provozu všech zařízení, ale v případě jakékoliv odchylky začne vzniklou situaci řešit okamžitě s pracovníkem bezpečnostního úseku, který je v daný okamžik na dispečinku. A pokud je potřeba, i se zdravotnickou složkou – zástupcem Oddělení centrálního příjmu naší nemocnice,“ přiblížil propojení složek Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení FN Ostrava.

Dům, ve kterém střelec vyrůstal a v poslední době sem pravidelně dojížděl, v úterý hlídala policie.
Kdo byl střelec z Ostravy? Dle místních normální člověk. Myslel, že má rakovinu

Nový kamerový systém umožňuje monitoring vnitřních a vnějších prostor nemocničního areálu. „Nová analytická kamerová nástavba zajistí rychlou identifikaci místa mimořádné události jako je požár, havárie, napadení nebo vandalismus. A došlo i k významnému zvýšení kybernetické bezpečnosti,“ doplnil náměstek ředitele pro informační technologie Petr Foltýn.

V letošním roce se FNO podařilo celý systém ještě zmodernizovat, a to díky kamerové nástavbě. „Je to v podstatě inteligentní zajištění vyhodnocování událostí, které mohou být nebezpečné,“ uvedl ředitel FNO Jiří Havrlant s tím, že v nemocnici jsou stovky kamer.

Začal střílet

Masakr z 10. prosince 2019 měl na svědomí dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek z Jilešovic na Opavsku. Osudného dne po sedmé hodině ranní prošel kolem několika čekáren. Poté zamířil na traumatologii, kde bylo nejvíce pacientů.

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava v roce 2019.
Dva roky od střelby ve FNO: Skončí pistole vraha Vitáska v muzeu?

Po zběsilé střelbě z nelegálně držené pistole zůstali na místě čtyři mrtví, tři lidé zemřeli později. Útok si vyžádal i dva zraněné. Vitásek po činu odjel autem a později spáchal sebevraždu. Zbraň obrátil proti sobě v Děhylově ve chvíli, kdy nad sebou zahlédl vrtulník.

Ostrava uctí památku obětí zhasnutím dominant města.
Ostrava uctí památku obětí zhasnutím dominant. Program trhů je zrušen

Policisty na střelcovu stopu přivedla jeho matka, za kterou z ostravské nemocnice odjel a vše jí řekl. Pachatel trpěl utkvělou představou, že má rakovinu. Domníval se, že mu lékaři nevěnují dostatečnou péči. Tímto šíleným způsobem se chtěl pomstít celému světu. Svou zlobu nakonec obrátil vůči nevinným lidem v čekárně.