Paní Milena z Ostravy pravidelně navštěvuje pobočku fondu v Nádražní ulici už tři roky. Vyhledává zde zejména konzultace u psycholožky. „Tehdy jsme se rozcházeli s přítelem a syn to velice špatně nesl. Měl škaredé sny a v noci se počůrával," líčí problém, kvůli kterému pomoc vyhledala. „Několikrát mi zde také pomohli tím, že nám dali jídlo," říká žena, která žije sama se dvěma dětmi.

Na otázku, co by dělala, kdyby ostravskou pobočku Fondu ohrožených dětí zavřeli, bezradně krčí rameny. „Nevím, musela bych hledat jinde. Bylo by to ale složité, syn už si na paní psycholožku zvykl. Stále tam chodíme tak jednou za měsíc, protože má problémy i ve škole," dodává.

V hlavní roli děti

Za bezmála dvacet let činnosti, pobočka FOD v Ostravě byla založena v polovině října 1996, zdejší pracovníci řešili téměř pět tisíc případů. Hlavní roli v nich hrály děti, nezřídka doplácející na složitou životní situaci, v níž se rodina ocitla. V poslední době například přibývaly problémy související s rozpadem rodiny, na nějž doplácejí zvláště ti nejmenší. Stejně jako v případě paní Mileny. A právě individuálně zaměřená práce psychologů a sociálních pracovníků s dětmi i jejich rodiči, kteří nejsou s to vlastními silami problém vyřešit, je hlavním posláním poboček Fondu ohrožených dětí. I té ostravské.

„Fond ohrožených dětí nám byl po celou dobu velmi nápomocen při řešení situací v rodinách s dětmi, a to v několika oblastech. Jednalo se o psychologické poradenství při řešení rodičovských sporů v oblasti péče a úpravy styku, dále psychologické poradenství dětem a rodičům při výchovných problémech, při podezření na týrání či zanedbávání dětí ze strany rodičů," oceňuje spolupráci Marcela Bajusová ze slezskoostravského úřadu, která zde má na starosti sociálně právní ochranu dětí. Jak podotkla, jeho případný zánik podstatným způsobem situaci zkomplikuje.

„Psychologové na území města jsou přetíženi, objednací lhůty jsou i půlroční a rovněž další organizace, zabývající se psychologickým poradenstvím, jsou plně vytíženy," podotkla.

Zatím není rozhodnuto?

Samotní zaměstnanci fondu se však k situaci vyjadřovat nechtějí a odkazují na to, že s médii hovoří jen jeho předseda Jan Vaněk. Ten ale tvrdí, že zatím je vše v řešení a o zrušení ostravské pobočky není definitivně rozhodnuto. Sám také potvrdil, že o ní má ty nejlepší reference. Nicméně pobočka fondu v Ostravě se podle jeho slov ocitla ve stejné situaci jako ostatní ve zbytku republiky a doplácí na zadlužení Fondu ohrožených dětí. „Bylo zahájeno řízení o zrušení registrace poskytovatele sociálních služeb a to stále probíhá. Děláme maximum pro to, aby se to zachránilo, ale výsledek nemohu předjímat," uvedl Vaněk s tím, že pokud by vše dopadlo dobře a fond by registraci uhájil, poradna by mohla fungovat i nadále.

Na otázku, zda tedy FOD požádal o dotace na provoz poboček pro příští rok, uvedl, že sice obecně o ně žádali, ale není si jist, zda i v Ostravě.

Zcela jednoznačná je však odpověď na stejný dotaz z moravskoslezského krajského úřadu. „Pro rok 2016 Fond ohrožených dětí na služby v Ostravě o dotaci nepožádal. Žádost o podporu byla fondem podána pouze pro pobočku v Opavě," uvedla mluvčí moravskoslezského kraje Petra Špornová s tím, že dosud byly aktivity fondu v Ostravě dlouhodobě podporovány. Jen letos bezmála dvěma miliony, z toho na odborné sociální poradenství částkou 571 tisíc korun a na sociálně-aktivizační služby ve výši 1,417 milionu korun. Vypadá to tedy, že v příštím roce zřejmě pobočka FOD v Ostravě skončí. Centrum rodinného poradenství a Mediační centrum, které v Ostravě pracují rovněž pod hlavičkou Fondu ohrožených dětí, by měly být podle dostupných informací zachovány. Ale už pod jiným subjektem.