„Chlapi, tak už fakt konec!“ nařizoval Roman provozující restauraci Forman čtyřiadvacátým rokem. Ve výjimečný pátek, kdy začalo platit nařízení provozovat tyto zařízení jen od šesti ráno do osmi večer, přišel osobně dohlédnout na splnění vládního příkazu.

Jana za výčepem od půl osmé upozorňovala, že třináctka Svijany pěnila. „Nestihla bych zavíračky natočit,“ řekla. Sklenice tak plnila desítkou nebo dvanáctkou Ostravar. Prvního se vypilo dvacet litrů, druhého sedmdesát – což bylo oproti jiným pátkům o třetinu méně!

Forman zažil i vyšší odpolední návštěvu, po sedmé tu ale sedělo v pátek 13. března jen okolo desítky věrných. Nicolas dopíjel martini a pivo; jen tak mezi řečí poznamenal, že se před čtrnácti dny vrátil ze Švýcarska. Z oblasti, kde též zaznamenali nákazu koronavirem.

„Omezovat hospody a nechávat otevřené obrovské nákupní centra je polovičaté řešení. Ty já nemám rád,“ nechal se slyšet živnostník Petr, který kvůli pracovnímu vytížení může chodit na pivo právě v pozdější době a hlavně pak o víkendech. Do zavíračky jich dal pět.

„Alkohol a posezení s kámoši je takový ventil. Kvůli nákaze je ale třeba brát opatření vážně. Není to standardní nemoc, nevíme, jak se k ní chovat. Jiné řešení, než to omezování a karantény nejsou,“ řekl Petr. A mínil, že napřesrok bude „korona“ běžná jako chřipka.

Štamgasti u Formana každopádně nadávali – nevěda, že na jejich slova druhý den ráno dojde – na otevřené super- či hypermarkety: „Proč v této době musí lidi furt šmejdit po drogerii, textilu, elektru?“ Petr si posteskl, že nemůže na výlet do uzavřeného skanzenu…

Hosté se nicméně podle hospodského Romana shodli: „Doba si to omezení žádá!“ Byť se snažili vyškemrat „ještě jedno“ a pár minut navíc. Marně. Provozovatel Formana se neodvážil nerespektovat nařízení, číšnice Jana úderem osmé zavřela mříž a otočila klíčem.

„Pátek bývá v restauracích narváno nejvíce. A tady mívám klidně i přes padesát lidí, pokud sedí, táhneme i přes jedenáctou,“ podotkl Roman. Ztrátu odhadoval – pokud by zavíral dříve čtrnáct dní – na patnáct dvacet tisíc. To však netušil, že od soboty neotevře vůbec!