V ostravské multifunkční aule Gong jsou vystaveny zajímavé produkty od dronů pro průmyslovou inspekci v energetice, těžařství nebo i zemědělství a lesnictví. Například digitální autonomní mlžicí systém a inteligentní parkovací jednotky pro parkovací domy, dále největší vodíkový přepravní trajler na světě s kapacitou 500 kilogramů vodíku (jeho vizualizace).

Expozice Ostravské dny vědy a výzkumu je přístupná denně po celý týden, vždy od 9 do 18 hodin.

 „Cílem je představit veřejnosti, co zdejší společnosti dovedou, jak si vedou ve vysoce konkurenčním světě, a to i se všemi jeho nástrahami či překážkami, jak inovují,“ uvedl manažer klastru Jaroslav Vidiševský.

Jeden z hotových strojů v mankovické továrně.
Na Novojičínsku vyrábí unikátní elektromotorky. Jezdí na nich i celebrity v USA

Na své si přijdou odborníci i laikové. Převodovky, ale i zvláště odolné a chladicí kryty průmyslových kamer nebo vodíkové kolo jsou produkty, kterým porozumí i lidé, pro které není věda a technika jejich denním chlebem.

„Výstava členů Národního strojírenského klastru navazuje na naše expozice a vzdělávací aktivity ve Světě techniky, logicky sem tedy patří a je dobře, že nabízí ukázky špičkových výrobků, to je pro návštěvníky vždy atraktivní zpestření,“ doplnil výkonný ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.