Fotografická galerie Díra se přestěhovala do Domu kultury města Ostravy
/FOTOGALERIE/ Galerie Díra zahajuje svůj provoz v Domě kultury města Ostravy. V úterý 26. ledna proběhla v nově otevřené galerii, bez přítomnosti diváků, vernisáž výstavy věnované Miloši Budíkovi, autorovi takzvaných fotografií všedního dne.
Ostravská galerie Díra funguje jako platforma pro nastupující etablované vizuální umělce, kteří se zabývají médiem fotografie. Více než tři roky působila v bývalém Provozu Hlubina v areálu Dolní Vítkovice (DOV), kde za tu dobu proběhlo celkem dvanáct výstav autorů z České republiky i okolních zemí. Teď galerie čeká nová etapa v Domě kultury města Ostravy – památkově chráněné budově s bohatou kulturní historii.
Miloš Budík (24. srpna 1935) je spoluzakladatel brněnské umělecké skupiny ze šedesátých let minulého století VOX a autor uznávaných fotografií všedního dne.
„Výstava, kterou teď chystáme bez přítomnosti veřejnosti, se jmenuje Nalezeno II. Je to výstava brněnského fotografa Miloše Budíka, který svoje hlavní dílo vytvořil v padesátých a šedesátých létech minulého století, v té vlně fotografie, které se říká fotografie všedního dne,“ informoval Deník v dopoledních hodinách kurátor výstavy Lukáš Bártl. Ta pak proběhla od 17 hodin.
A proč se jmenuje Nalezeno II? „Název ‚Nalezeno‘ znamená, že jsou to fotografie, které on sám nevystavoval. Jsou to fotografie, které jsou nalezeny v jeho archivu, který neměl zatím možnost ve svém životě zpracovat. Fotografie, které pořídil, jsou ze dvou míst – jedny byly z jeho cest do zahraničí, ty dělal hlavně v šedesátých letech, a potom ty menší jsou z přelomu padesátých a šedesátých let z Brna,“ objasnil Bártl.
Výstavu spolu s kurátorem instalovala Lucia Petrůjová, která má v galerii na starosti projekty. „Co týče této výstavy, v průběhu vernisáže se ji chystáme natočit a prezentovat ji pak na sociálních sítích. Teprve až to bude z hlediska covidu možné, bude zpřístupněna i veřejnosti. Vernisáže se také zúčastní Petra Pištorová Damašková, která je spoluzakladatelka galerie Díra,“ přiblížila Lucie Petrůjová.
Galerie Díra disponuje také sdílenou fotografickou temnou komorou, která je přizpůsobená k černobílému negativnímu a pozitivnímu procesu. Ve vhodné pocovidové době bude plně zpřístupněna pro pořádání workshopů pro veřejnost.