Uvolněnou zastupitelkou se má stát exstarostka Liana Janáčková. „Chce-li svou energii zaměřit směrem, jenž bude dále prospěšný obvodu, mám za to, že je ideální adept na předsedkyni nové komise pro strategický rozvoj a investice,“ popisuje starosta Patrik Hujdus.

Zákon o obcích, jak zdůrazňuje, na toto myslí. Umožňuje schopné zastupitele pro výkon konkrétní funkce uvolnit. „Pochopitelně po ní ale nemůžeme chtít, aby denně chodila na nejméně osm hodin do práce bez patřičného finančního ohodnocení i materiální podpory,“ podotýká Hujdus.

„Náplní její práce prý bude poradenství. Dle našeho názoru je to ovšem jasná trafika a jen neúčelné mrhání penězi nás, daňových poplatníků,“ říká Kamil Taube. Ten je opozičním zastupitelem; tak jako Tomáš Sucharda argumentující neúměrně vysokými náklady na novou funkci.

Exstarostka má podle něj dostat k dispozici auto, mobil, kancelář i IT služby. „Za jejího vedení obvodu jsme tento post neměli. Nevím ani, jestli některý obvod toto privilegium má,“ líčí Taube. Sucharda konstatuje, že Janáčková má svým způsobem dělat pouze jakousi „externí starostku“.

„Proč to najednou potřebujeme? Toto dříve zvládalo, a nyní se to nezvládá?“ ptá se Sandra Sophia Murtinová. Opozice míní, že na radnici se nachází spousta lidí – třeba investičních referentů – jež mají činnost přisuzovanou nové komisi v popisu své práce. A proč prý další funkce?

Prý se jedná o nový pokus, aby si zastupitelka i členka kontolního výboru Janáčková přilepšila. „Koalice tvořená Nezávislými, KDU-ČSL, Ostravákem, KSČM a SPD ji chtěla dát nehoráznou dohodu o provedení práce. To opozice ANO, ODS a Lečo smetla ze stolu,“ upozorňuje Taube.

„Existuje řada dotačních výzev, na něž je třeba reagovat, provádět řadu strategických rozhodnutí, plánovat rekonstrukce, opravy i jiné investiční akce. Ke všem je nutné zaujmout nějaký postoj a mít na stole více variant řešení i různých pohledů,“ obhajuje předkládaný záměr starosta.

Nová komise tedy nemá jen řečnit či schůzovat pár dnů v měsíci a její šéfka má „denně v rámci plně využité pracovní doby naplňovat podstatu klasického pracovního poměru“. A koaliční zastupitel Petr Becher jí naopak věští úspěchy. Jeho strana vítězí, hlasů má osm oproti opozičním sedmi!

Srdeční záležitost
Tak hovoří o Mariánských Horách a Hulvákách exstarostka Liana Janáčková.
„Znám tady každý kout a každý kámen, Sice jsem se rozhodla nebýt ve vedení obvodu, ale necítím ještě potřebu zůstat doma a nedělat nic. Ráda bych pro něj v dalších letech pracovala,“ vysvětluje, proč přijímá nabídku vést komisi pro strategický rozvoj a investice.
„Jedná se profesně o oblasti, jimž rozumím, ve kterých pracovně působím v podstatě celý svůj život, ať jde už o plánování projektů, dozorování staveb či problematiku architektury, investic a dotací,“ dodává.

Liana Janáčková na archivním snímku z let 2007 až 2018.