Stále více paměťových institucí se zapojuje do digitalizace sbírkových fondů. Od včerejška k nim přibyla Galerie výtvarného umění v Ostravě, která vlastní unikátní skener, umožňující digitalizovat umělecké předměty. Přístroj tvoří základ pro jedno z prvních Center digitalizace uměleckých, zejména výtvarných sbírek v České republice. S podobným zařízením pracuje v zemi pouze Národní knihovna v Praze.

Skenovací zařízení je vhodné k pořizování snímků, takzvané digitalizaci, obrazů, grafik, plakátů, map, starých tisků, numismatických, filatelistických, vojenských, botanických, zoologických i textilních sbírek, minerálů a dokonce i dřevořezby do hloubky patnácti centimetrů.

Ilustrační foto
Je neuvěřitelné, kolik lidí se dostalo do dluhů kvůli jízdě „na černo“

„Digitalizovaný snímek je věrnější než fotografie. Ve výtvarné oblasti je to patrné především v ostrosti a barevnosti uměleckých předloh. Práce se skenerem snižuje riziko poškození díla, výhodou je rychlost,“ uvedl ředitel GVUO Jiří Jůza.

Se stejným typem skeneru pracují například v Alexandrijské knihovně v Egyptě, Národním archivu v Londýně, NASA v USA nebo v Muzeu architektury v Berlíně.

Česko zpívá koledy v Ostravě, Alšovo náměstí v Porubě.
Koledy s Deníkem zazpívá také Markéta Konvičková