„Dyť je tu uklizeno, všechno pěkně na hromadách, ne?“ míní poněkud ironicky vlastník garáže sloužící k původnímu účelu (tedy parkování automobilu).

Na pozemku mezi Švermovou ulicí a Černým potokem je množství garáží, přičemž ale řada z nich je léta využívána i jako bydlení pro lidi bez přístřeší.

Která místa v Ostravě štvou nejvíce vás?
Napište nám na e-mail redakce.ostrava@denik.cz.

„Já tu jen opravuju auta, žiju v domově s pečovatelskou službou,“ uvádí chlapík v druhé řadě garáží. Ta jeho má ovšem za běžnými vraty z plechu ještě vnitřní dveře z panelákového bytu doplněné o okno ve dřevěném bednění. A není zdaleka jediná.

Sousedé mají i komínky, z nichž se vesele kouří. Další z mnoha "náznaků", že se tu bydlí i v zimě.

Ilustrační snímek.
Od „Švermy“ se Ostravou táhne smrad. Odkud jde ale nikdo neví nebo nepřizná

Svým způsobem má lokalita i jakési centrum - náměstíčko ze smetí navršeného na sebe a ohraničené ojetými pneumatikami. 

Ty zde jsou ostatně všudypřítomné, podobně jako spousta jiných součástí z vozů. Obyvatelé tvrdí, že to vyhazují provozovatelé autoopraven. A stavaři tu prý vyváží spoustu sutě a podobného odpadu.

„Řekni sám, dělal by sis bordel před vlastním?“ rozhořčuje se další z komunity obyvatel garáží. Lidi nefotit, žádá (bordel okolo naopak ano). Od naproti na moment vykoukne štíhlá šedivá paní. Říká se o ní, že tady žije od pětatřiceti a nyní jí táhne na padesát. Vedle za pootevřenými dveřmi kdosi sedí na bobku a cosi kutí.

Internetová mapa se vskutku zajímavou lokalitou v Čavisově západně od Ostravy.
Jonášovo kopulační zákoutí? Mapy ho ukazovaly, zdejší neznali!

David, coby uživatel garáže u „Švermy“, k parkování svého vozidla dává kupodivu zdejším obyvatelům za pravdu: „Svým způsobem to hlídají, ale pochopitelně neuhlídají. Kdekdo tady odváží nepořádek. Už jsem kvůli tomu volal policii i inspekci životního prostředí“. Z nápisů upozorňujících na dodržování pořádku si nikdo nic nedělá.

„Není úplně pravda, že by úřady nekonaly. Pokud je mi známo, tak ostravský magistrát vyzval majitele pozemku k odstranění odpadu a radnice našeho obvodu činila kroky vedoucí k odvozu a likvidaci autovraků,“ konstatuje Patrik Hujdus, starosta ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Lokalita u „Švermy“ podle něj přímo hyzdí obvod.

Chátrající objekt Marica v Ostravě-Porubě, prosinec 2021.
Maricu, největší ostudu Ostravy-Poruby, zabednili. Vánoční dárek, děkují sousedé

Pozemky jsou monitorovány! Zákaz zakládání otevřeného ohně! Zákaz skládky odpadů! To je na cedulích vyvěšených vlastníkem areálu, realitní společností Asental Land. Její vedení se nicméně zatím nechce k situaci okolo garáží vyjadřovat. Nepořádek v této lokalitě podle poměrů znalých přetrvává snad už třicet let.