Atmosféra na Masarykově náměstí připomněla dobu z listopadu 1989. Více lidí se od té doby na náměstí na politickém mítinku nesešlo. „Jste neskuteční a ta atmosféra je úžasná," poděkoval několika tisícům lidí na náměstí Petr Pavel během své řeči.

Petr Pavel v Ostravě, zaplněné Masarykovo náměstí, 19. ledna 2023.
OBRAZEM: Petr Pavel v Ostravě: Atmosféra na náměstí připomněla listopad 1989

Hodinu a půl před začátkem setkání na hlavní postavu večera čekalo pár lidí, půl hodiny před začátkem už to byla odhadem tisícovka lidí, v průběhu pětačtyřiceti minu, po které trvala oficiální část, dosahoval dav před pódiem několika tisíc hlav, podle odhadu Deníku mohlo být na náměstí asi čtyři až pět tisíc podporovatelů generála Petra Pavla.

A jak to vypadalo na centrálním ostravském náměstí při předchozích masových akcích? Když lidé 20. července 2020 v době covidu vyjadřovali nesouhlas s postupem vlády a Krajské hygienické stanice v Ostravě, dorazilo jich na náměstí podle tehdejších odhadů asi patnáct set.

Prezidentský kandidát Petr Pavel dorazil na Masarykovo náměstí, 19. ledna 2023, Ostrava.
Petr Pavel v Ostravě: Fotografie a videa Deníku obletěly Českou republiku

16. ledna 2021 na demonstraci Odemkněme Česko, kterou pořádala platforma Manifest, dorazily asi dvě stovky lidí. Naopak vyšší jich stovky dorazily na „Masarykáč“ 28. května 2019 a 1. června 2019 demonstrovat proti tehdejšímu premiéru Andreji Babišovi a za demisi někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

Orlová, leden 2023. V tomto městě na Karvinsku získal v 1. kole prezidentských voleb přes 60 procent hlasů Andrej Babiš (ANO).
Tady je Babišovo: Peníze a hezké slovo, v Orlové Babišův recept zabírá

Tradičně vysokou účast mívají také akce spojené s vánočními trhy, na zpívání koled chodívají dva až tři tisíce lidí, na rozsvícení vánočního stromu ještě více, než dokázal přitáhnout Petr Pavel, žádný politický mítink však od listopadu 1989 více lidí na náměstí dosud nepřitáhl.