VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ghetto Zárubek: všechno, jen ne místo k žití. Úřady mají svázané ruce

/FOTOGALERIE/ Jen pár stovek metrů od dopravního terminálu na Hranečníku ve Slezské Ostravě se rozkládá romská kolonie v Zárubecké ulici. Domů tu není mnoho, ale nepořádku jako po válce. Proč zde někdo žije?

12.4.2017
SDÍLEJ:

Kolonie v Zárubecké ulici v Ostravě vypadá jako po válce. Svou činnost zde s koncem roku ukončilo také komunitní centrum Vzájemné soužití, které zde dříve až pro padesátku dětí připravovalo program.Foto: Deník / Kaboň Lukáš

Zrovna jistotou při vstupu do zdejších ulic neoplýváme, to především. Pocit nejistoty navíc zvyšuje návštěva hned prvního domu. Do většiny bytů jsou dveře pootevřené. Stoupáme patro po patře, když v tom se shora ozve zvuk skřípajících dveří. „Běž první," vybízí kolega fotograf, když stojíme před nimi.

Představujeme si mnohé. Co nás ale čeká, to určitě ne. Na půdě naštěstí nikdo není, ale v bordelu promiňte za to slovo by se tu dalo plavat. Poničené hračky, haldy oblečení a hrstka rozsypaných cédéček tematicky k naší návštěvě třeba herní série GTA. Jak brzy zjišťujeme, v domě bydlí už jen paní Věra. „Žije se mi tu špatně, to víte že jo. Chceme se stěhovat," tvrdí žena, která zde žije sedm let.

V řadě domů je situace podobná zůstali poslední odvážlivci. Nebo spíše zoufalci? Nutno však podotknout, že většina bytů v polorozpadlých domech má určitý standard.

Prezidentské apartmá to nepochybně není, spíše výjev z tureckých filmů s perskými koberci na zdech, ale s ohledem na lokalitu se nestačíme divit.

NECHCETE AUTO?

Brzy se ozývá praskavý zvuk. Přijíždí auto. Z něj vyskakuje trojice Romů. Přistupujeme k nim. „Spadl nám výfuk. Nebydlím už tady, ale ještě tady mám vercajk, tak si pro něj jedu," vysvětluje Milan Miko. Jeho přátelé jsou rozvernější. „Prodáváme to auto, nechcete?" ptá se jeden.

„Vidíte, jak to tu vypadá? Večer se tu může natáčet horor," říká druhý. Alespoň v tomhle jim dáváme za pravdu, ale auto nechceme. Věříme, že po návratu na boční silnici na nás ještě bude čekat to naše.

Stejně jako Milan i další shodně tvrdí, že za nájem tady realitní kanceláři platí většinou mezi šesti až sedmi tisíci korun! Třeba Žaneta Mikarová 6760 korun. A to si všichni musí sami topit dřevem. Ne, že by materiálu v okolí nebylo dost, ale na ekologické vytápění to zrovna nevidím.

Průběžně nás z oken sledují páry očí. Z dalšího bez skleněné výplně slyšíme dětský křik. „Doby den," říká malá holčina, když se ocitáme u prahu dveří. Starší paní, která zde bydlí od svých dvaadvaceti let a za níž vnoučata dorazila, se prý příští měsíc taky stěhuje. S touto zprávou (či spíše historkou?) ostatně přicházejí úplně všichni nájemníci.

JSEM TU SÁM, ČILI PĚT ROMŮ V BYTĚ

Až na jednoho. Lukáš ze Slovenska se sem naopak před pěti měsíci přistěhoval. V domě už prý bydlí sám. „Nevěděl jsem, že to tady bude tak hrozné," přiznal.

„Šel jsem sem s vědomím, že když jsem tady byl na návštěvě před sedmi lety, bylo to tu normální. Ale na Slovensku jsem už všechno pustil, tak jsem někde musel zůstat," vysvětluje a zve nás k sobě. Za zvuků romské muziky vstupujeme do bytu. „Dobry den. Dobry den. Dobry den. Dobry den. Dobry den." Sám zde tedy určitě nežije.

Z bytů, které jsme mohli vidět, patří ten jeho k horším. Přesto tvrdí: „Bydlení není špatné, jen ta lokalita. Platí se tu od toho, kolik lidí a v jak velkém bytě žije, já mám 3+1 a platím 7,5 tisíce, to podle mě není moc," říká mladík s tím, že nejhorší je topení dřevem.

Na obchůzce tady potkáváme také dva strážníky městské policie, hromadu koček a na každém kroku skoro promenádu z odpadků. U dalšího domu proto působí poněkud komicky za popisným číslem zastrčený diplom z minulého týdne za „nejlépe uklizený dvorek v lokalitě Zárubek". Ne všichni jsou tady ale výřeční, někteří se nechtějí bavit, jiní nám přímo důrazně doporučují, ať je nezkoušíme fotit. Auto na nás stále čeká, proto odjíždíme.

K TÉMATU

Úřady mají svázané ruce Stejně jako v případě kolonie v Cihelní ulici, kterou Deník navštívil v lednu, i zde patří domy a pozemky soukromníkům. „Není zde možné nic dělat. Leda kdyby hrozilo zřícení, může stavební úřad nařídit nutné opravy," vysvětloval Jan Král ze slezskoostravské radnice. Mluvčí městské policie Michal Maršo pak dodal že lokalitu pravidelně sleduje okrskář, ale vážné zákroky kvůli občanskému soužití odtud hlášeny nejsou. Komunita evidentně drží pospolu. Ostravská společnost Trimex Reality, která byty pronajímá, má člověka kompetentního k vyjádření do konce týdne v zahraničí. „Nepatří nám to, ale oni tomu tak říkají," řekla operátorka na lince.

Autor: Petr Jiříček

12.4.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Management - Management Vedoucí 20 000 Kč

Vedoucí ostatních úředníků Vedoucí montáže. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy prosíme zasílat na e-mail: l.kubzova@vytahyostrava.cz, Nabízíme stravenky á 80 Kč, 25 dnů dovolené aj.. Pracoviště: Výtahy ostrava spol. s r.o. [1], Teslova, č.p. 873, 702 00 Ostrava 2. Informace: Ludmila Kubzová, +420 596 134 541.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 100 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální terénní pracovník/ce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18100 kč, mzda max. 21870 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky PO-Pá 8-16:30 hod, osobně 8-16:30 hod. na ul. Bieblova 404/8, Ostrava, , , Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi - Tým Hnízdo, , " způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, zdravotní způsobilost , " kvalifikační předpoklady, " vzdělání podle § 109 a § 110 zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění (vyšší odborné, vysokoškolské nebo absolvování akreditovaného kurzu v oboru sociální práce nebo v příbuzném směru - dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách) , " odborná způsobilost pro účely poskytování sociálně-právní ochrany pověřenými osobami podle § 49 a) zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, v platném znění , osobnostní předpoklady, " orientace v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění a v zákoně 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, v platném znění, základní orientace ve Standardech kvality sociálních služeb a osob pověřených k výkonu sociálně právní ochrany, dobré komunikační schopnosti, fyzická zdatnost pro práci v terénu, vysoké pracovní nasazení, flexibilita, schopnost týmové spolupráce, schopnost zvládat náročné životní situace spojené s výkonem povolání, Výhodou je:, " předchozí zkušenost s výkonem agendy pěstounské péče (doprovázející organizace), " předchozí zkušenost z přímé práce s klienty , " znalost problematiky ohrožených rodin, které se nachází v obtížené sociální situaci, Nabízíme:, " práci v romsko-neromském pracovním týmu , " osobní rozvoj, " možnost dalšího vzdělávání , Náplň práce:, " přímá práce s uživateli (poskytování odborného sociálního poradenství), " spolupráce s dalšími institucemi a organizacemi v rámci své práce , " vedení dokumentace práce zpracování a aktualizace standardů kvality sociálních služeb, " spolupráce na zajištění finančních prostředků , " analytická a koncepční činnost, podíl na propagaci služby, " depistážní činnost, mapování situace v prostředí , " opatření v oblasti prevence - osvětová a přednáškovou činnost , " aktivity ve prospěch vlastního profesního rozvoje, " spolupráce se studenty při výkonu odborné praxe , " metodické vedení a odborný dohled nad pracovníky v sociálních službách (terénní asistenty), zasílejte nebo osobně doručte na adresu tyto dokumenty: strukturovaný životopis, obálku označte heslem "Výběrové řízení - Hnízdo - Čiriklano Kher", Vzájemné soužití o.p.s., Bieblova 6, 702 00 Ostrava , nebo elektronicky: hnizdo@vzajemnesouziti.cz, , Uzávěrka přihlášek: 26.3.2018, , Benefity: vzdělávání. Pracoviště: Vzájemné soužití o.p.s., Bieblova, č.p. 404, 702 00 Ostrava 2. Informace: Radim Miklušák, +420 777 761 197.

Výroba - Výroba Seřizovači 95 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor/ka CNC - soustruh. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Výstavní 2937/132a, Vítkovice, 703 00 Ostrava 3, V případě zájmu volejte na tel.607 093 721 nebo pište na e-mail: kocurovas@vanek-ostrava.cz, , Společnost zabývající se zakázkovým zpracováním plechů, kovových profilů a trubek přijme operátora CNC soustruhu., , Požadavky:, -Manuální zručnost, -Znalost čtení výrobní technické dokumentace a práce s měřidly, -Znalost správné volby nástrojů a volby řezných podmínek, -Orientace v programovacích systémech SINUMERIC a HEIDENHEIN výhodou , -Pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, , Nabízíme:, -Práce na HPP, ranní směna, -Možnost odborého růstu, , Náplň práce:, -Obsluha a seřizování CNC soustruhu, -Výroba dílců dle technologické výkresové dokumentace, -Průběžná kontrola kvality zhotovovaných dílců a požadovaného množství výrobků, -Manipulace s kovovými díly, ukládání a rozstřiďování na palety, označování průvodkami , -Přesčasy po domluvě, příspěvek na sportovní a kulturní aktivity, firemní akce.. Pracoviště: Jiří vaněk;, Výstavní, č.p. 2937, 703 00 Ostrava 3. Informace: Sylva Kocurová, +420 607 093 721.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 30 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu E-commerce obchodní specialista/tka. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Životopis a motivační dopis posílejte na adresu: prace@czechcooltrade.cz. Do předmětu zprávy uveďte název pozice. Pokud se neozveme do 14 dnů, vybrali jsme jiného kandidáta., , Náplň práce:, - Obchodní tvorba a implementace webových řešení, - Akvizice nových klientů, - Budování dlouhodobých vztahů s klienty, - Vyřizování poptávek, - Cestování v rámci ČR, - Příprava podkladů a následná prezentace, - Obhajoba nabídek, cen, smluv, , Nabízíme:, - Nadstandardní finanční ohodnocení již při nástupu;, - Zázemí stabilní a silné společnosti;, - Příspěvky na vzdělávání;, - Kvartální bonusy;, - 5 týdnů dovolené;, - Auto, notebook, telefon, - Pružná pracovní doba, - Benefitní kartu MultiSport, , Požadavky:, - Aktivní znalost prostřední obchodu B2B a B2C;, - Minimálně dvouletá zkušenost s prací v oblasti e-commerce;, - Znalost IT;, - NEpožadujeme cizojazyčné dovednosti a znalosti;, - Chuť pracovat., , Více podrobností Vám rádi sdělíme osobně.. Pracoviště: Czech cool trade s.r.o. - pobočka ostrava, Bílovecká, č.p. 483, 721 00 Ostrava 21. Informace: Pavel Dombek, .


Bohumil Páník, trenér Baníku.
8

Baník musí být silný, řekl po další porážce kouč Páník

Ilustrační foto.
9

Kalendářní zima končí, chladno bude dál

Vítkovice si v play-off ani neškrtly. "Kometa ukázala zkušenost," přiznal trenér

/FOTOGALERIE/ Čtyři zápasy, čtyři porážky a konečná! Hokejisté Vítkovic své účinkování v play-off nezvládli. Po domácích nezdarech prohráli i oba víkendové zápasy na ledě Komety Brno a sezona pro ně skončila. Na dovolenou je poslal úřadují mistr včera po vítězství 3:1, když si připsal desátou výhru ve vyřazovacích bojích po sobě. „Vzhledem k tomu, co jsme předváděli v základní části, jsme zklamaní,“ řekl trenér Vítkovic Jakub Petr.

Vodáci o víkendu vyrazili na řeku Odru. V mrazu ji otevřeli a sjeli

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vodácká sezona na Odře začala. V sobotu 17. března v pravé poledne odemkl Ivo Carbol v roli Poseidona řeku Odru a po chvíli již na ni vypluli první vodáci.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Kácení zeleně lidi štve, novou výsadbu ale nezřídka přehlížejí

/FOTOGALERIE/ Zpola zrušená alej letitých topolů ve Finanční ulici, pokácené stromy v ulicích B. Martinů i Opavské a značky na kmenech v ulici Sokolovské, jež na dřevorubce čekají. Na to si obyvatelé Poruby stěžují úřadům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT