„Ještě nevím. Své favority mám, ale musím si to ještě promyslet,“ odvětil jsem dcerce, která už v příštích komunálních volbách bude poprvé volit sama.

„No, a podle čeho budeš vybírat?“ nedala se a přinutila mě k další odpovědi. „Tak určitě by se mělo udělat něco s ovzduším a zvýšit bezpečnost, cesty by měli lépe opravit. Také sport by se měl podporovat více. Je toho hodně,“ sypal jsem z rukávu argumenty.

„A to nabízí kdo?“ pokračovala čtrnáctiletá slečna (ode mě určitě takovou přímočarost nepobrala). „Každý trošku od něčeho, u toho ovzduší se shodnou. Skoro všichni říkají, že vědí, jak na to. Prosadit to a dotáhnout všechny sliby až do konce, to už bude horší,“ rozpovídal jsem se.

„Tak ty mi asi neřekneš, koho budeš volit?“ docházela dcerce pomalu trpělivost. „Je to důležité rozhodnutí, to je třeba důkladně promyslet, zvážit důsledky, ti lidé budou na radnicích vládnout čtyři roky,“ vysvětloval jsem. A když jsem dodával, že to celé je běh na hodně dlouhou trať, s úžasem jsem zjistil, že z mých úst vycházejí tak otřepané fráze, za které by se nemuseli stydět ani šíbři, kteří jsou politikou ošleháváni snad už od kolébky.

„K volbám ale půjdeš?“ zkusila získat aspoň jednu jasnou odpověď dcerka. Přikývl jsem, že aspoň v tom mám jasno.

O tom, že i samotný volební akt vyžaduje stoprocentní soustředění, jsem pomlčel. Své o tom ví Štefan. Můj známý, který chtěl před několika lety rychle přijít k penězům a usoudil, že nejsnadnější cestou budou kurzové sázky.

Při předminulých volbách, ještě před tím, než splnil svou občanskou povinnost, se zastavil v sázkové kanceláři. „Na Liverpool jsem dal jedničku, ten doma vyhrával pořád. Přidal jsem k tomu i pár dalších mačů. Tiket v kapse bundy, v hlavě mi furt šrotovalo, jestli jsem to nasázel dobře. A tak se stalo, že jsem vhodil do urny obálku, do které jsem dal nejen volební lístek, ale omylem i ten tiket. Bylo to poprvé a naposled, co jsem si přál, aby můj tip nevyšel,“ popsal volební kiks spojený se ztrátou sázkového tiketu Štefan.

Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!
Přehled ostravských kandidátů v prvním kole senátních voleb NAJDETE ZDE!