Osmnáctijamkové mistrovské golfové hřiště, cyklostezky a dokonce i malá vodní nádrž. Takové plány má s uhelnou haldou v Hrabůvce strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group.

Jenže haldu o rozloze 150 fotbalových hřišť je nejprve třeba sanovat a především uhasit požáry, protože vnitřek haldy stále prohořívá.

„Až tři sta stupňů Celsia horký oheň hoří zhruba třicet metrů pod povrchem. Teplota vystupujících zplodin je podle odborníků státního podniku Diamo přibližně čtyřicet stupňů. V okolí je povrch země i v zimě teplý asi tři a půl stupně Celsia. Zateplená místa haldy mají ale na povrchu teplotu v tomto období až jednadvacet stupňů," řekla Deníku mluvčí strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

Halda se letos zatopí

Pokud by se halda neuhasila, hrozilo by v ní rozšíření termických procesů a spolu s tím by se v místě zahořívání začala propadat půda. Střed haldy by proto měla ještě během letošního roku zatopit voda a do vrtů na okrajích pak vybraná firma vtlačí speciální výplň, která vnitřek haldy utěsní a ohně tak uhasí.

HALDA HRABŮVKA má plochu bezmála sto hektarů a v nejvyšším bodě je vysoká 27 metrů. Její vznik se datuje rokem 1890.

„Celý projekt by měl stát přibližně tři sta milionů korun, které se už v minulosti zavázal uhradit stát. Lokalita by se pak mohla změnit na původně plánované golfové hřiště a místo pro další volnočasové aktivity. Společnost Vítkovice plánuje pro golfové hřiště využít svrchní část haldy, v dalších místech mají vzniknout stezky pro běžky, bruslaře, ale také pro cyklisty," vyjmenovala mluvčí Kijonková s tím, že značnou předností nového hřiště bude jeho umístění přímo uprostřed města. Areál se totiž bude nacházet v těsné blízkosti městské hromadné dopravy a Místecké ulice.

Rekultivace potrvá rok a půl

Kdy se halda poprvé otevře lidem z Ostravy a okolí není úplně zřejmé, už teď je ale jisté, že dříve než v roce 2016 to nebude, protože halda by se teprve letos měla začít rekultivovat.

„Jsme ve stadiu výběru dodavatele specializovaných prací. Ministerstvo financí nyní vybírá dodavatele, který by mohl být smluvně potvrzený snad někdy začátkem léta. Samotná realizace zakázky na rekultivaci haldy pak potrvá 18 měsíců," uzavřela mluvčí strojírenských Vítkovic.