To první může být pravda, to druhé přestává platit. Milovníci golfu v Moravskoslezském kraji totiž zažívají zlaté časy a golf nabírá na oblibě. Všechna čtyři hřiště v regionu se postupně rozšiřují, vylepšují a chystají se další – například v obci Ostravice. Záměr vybudovat golfové hřiště, které by mělo evropské parametry, se připravuje i na Slezské Hartě a dalších místech.

Hrej golf, změň život


Dovolenou a prázdniny s golfem si tak užívá v posledních letech stále více lidí. Zatímco ještě v roce 2000 bylo v celé České republice pouhých třiadvacet hřišť, dnes jich je už více než sedm desítek.

„Když jednou odpálíte a vidíte, jak míček letí, už vás to nikdy nepřestane bavit,“ tvrdí Metoděj Novák, pro nějž se stal golf koníčkem, který vyplňuje jeho veškerý volný čas. „Nikdy si nemůžete říct, že to umíte. Dokonce i hráčům, co to hrají dvacet let, se stane, že nemají svůj den,“ tvrdí.
„Golf pomáhá i v obchodních záležitostech, i jako nástroj prohlubování dobrých vztahů s partnery,“ tvrdí generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala, který je rovněž vášnivým golfistou.

Golf se tak stává populárním sportem nejen mezi podnikateli, ale i zábavou pro širokou veřejnost. Hrají jej čtyřleté děti i sedmdesátiletí penzisté. Lidé mohou na většině hřišť hrát i bez toho, že by se museli stát členy klubu a zaplatit za to několik desítek tisíc korun. Provozovatelé nabízejí také speciální programy pro začátečníky. Za den na golfu zaplatí zájemci podobnou částku jako za lyžování na lepší sjezdovce. Celodenní hra stojí od stokoruny až po 1500 korun v renomovaných areálech, zapůjčení hole přijde na desítky korun.

Golf má na Ostravsku dlouhou tradici


Golf, který byl v minulosti považován za buržoazní přežitek a u tehdejších mocipánů neměl příliš podporu, má přitom právě na Ostravsku docela dlouhou tradici. S výstavbou prvního golfového hřiště v Šilheřovicích se díky tehdejšímu vedení Nové huti začalo již v roce 1968. Po Karlových Varech a Mariánských Lázních, kde byla golfová hřiště postavena pro lázeňské hosty již na počátku století, to bylo teprve třetí hřiště u nás a první na Moravě.

Iniciátorem byl bývalý tenista Jan Cieslar, který se s golfem seznámil během svých léčebných pobytů v Mariánských Lázních.

„Traduje se, že jednou v osmašedesátém přišel na krajský výbor KSČ a řekl, že by bylo dobré udělat něco pro dělníky,“ vzpomínají dnes se smíchem pamětníci. Po dlouhém hledání vhodného místa nakonec padla volba na zámecký park v Šilheřovicích. Výstavbu tehdy zajišťovali v rámci akce Z první golfoví nadšenci, kteří pod křídly TJ Nová huť založili golfový klub.

Z generace na generaci


Ostravský golf odchoval řadu špičkových hráčů. Klub má dnes více než šest set členů, mezi něž mnohdy patří celé rodinné klany. „Když začal hrát někdo z rodiny, brzy se připojila i manželka, děti, přátelé a dnes už i jejich vnuci a další potomci, nebo zase naopak - talentované děti přitáhnou svoje rodiče. Záliba v golfu se u nás dědí z generace na generaci, například Moučkovi, Kordovi, Navrátilovi,“ uvádí příklady šéf klubu.

„Golf hraji již pětadvacet let a dnes už hraje i naše dcera. Učí totiž lidským hodnotám -nepodvádět a bojovat sám se sebou poctivě,“ tvrdí mezinárodní mistryně republiky Halina Ryšková, která s golfem začínala v Šilheřovicích. Právě golfový klub Nové huti se podle ní stal Mekkou golfistů severní Moravy a Slezska a mnozí jeho členové stáli u zrodu dalších klubů v kraji.

Zatímco až do roku 1989 byla v celé republice pouze tři osmnáctijamková hřiště, v posledních letech jich stále přibývá. V roce 1996 bylo v Moravskoslezském kraji nově otevřeno golfové hřiště a Zámecký golfový klub v Kravařích. „Jsme venkovský klub rekreačních golfistů, kteří přesto dosahují dobrých výsledků,“ tvrdí prezident klubu Miroslav Tošer. Čestným prezidentem klubu je i hejtman Evžen Tošenovský a řada dalších osobností včetně biskupa Václava Lobkowicze. Klub má dokonce svoji hymnu.

S velkolepým projektem přišel v roce 2001 známý podnikatel Stanislav Pros. Záměr vybudovat v Beskydech osm golfových hřišť, kam by se sjížděli hráči a golfoví turisté z celého světa, nakonec nevyšel. V Čeladné však vznikl golfový areál, jakých mnoho není ani jinde v Evropě.

Rovněž na Třinecku se golf hraje již více než třicet let. V roce 1976 byl v TJ Tesla Oldřichovice založen oddíl golfu, který měl patnáct členů. Na něj navázal v roce 2004 Beskydský golfový klub v Ropici, kde bylo letos vedle mistrovského osmnáctijamkového hřiště otevřeno dalších devět jamek. „Dnes patříme počtem členů k největším klubům v republice. Obrovský zájem je i mezi dětmi, hodně k nám jezdí Poláci,“ říká ropický marshall Alexandr Bonczek.

Vášnivými golfisty jsou i Korejci


Golf dnes představuje pro moravskoslezský region velké turistické lákadlo. V okolí přibližně padesáti kilometrů mohou turisté navštívit pět kvalitních hřišť. V okolí přibližně padesáti kilometrů mohou turisté navštívit pět kvalitních hřišť: v Čeladné, Ropici, Šilheřovicích, Kravařích a nedalekém Rožnově. Pravidelně je využívají i hráči ze Slovenska a Polska, stále častěji přijíždějí i nadšenci z Německa. Obrovskými milovníky golfu jsou také Korejci, kteří se v kraji postupně usazují.

Golfová hřiště mají své příznivce, ale i odpůrce

Podhůří Beskyd se v posledních letech stalo pojmem i mezi příznivci golfu. Před šesti lety byl totiž v Čeladné otevřen největší golfový areál v republice.

Investorem je společnost Prosper Trading. Součástí rozlehlého podnikatelsko-sportovního komplexu jsou dvě kompletní osmnáctijamková mistrovská golfová hřiště, tréninkové plochy, klubovna, ale i jízdárna se dvěma zastřešenými halami, kruhovou dráhou, otevřeným kolbištěm a stájemi pro několik desítek koní. V Čeladné tak vznikl areál, jakých dnes není mnoho ani jinde v Evropě. Právem získal před časem na veletrhu For arch ocenění jako Stavba roku.

„Kdo neví, že tu původně byly nevzhledné kravíny a pastviny, je přesvědčen, že tu byl golf odjakživa,“ vzpomíná starosta obce Pavol Lukša. Sám zatím golf nehraje, prý dává přednost tenisu. Na zdejší golfový areál však nedá dopustit. „Začalo k nám jezdit daleko více hostů, v okolí se objevily nové penziony, přibylo několik desítek nových pracovních příležitostí. Jsme dnes zkrátka 'dobrá adresa',“ pochvaluje si starosta, podle nějž golf nastartoval turistický ruch v Beskydech a do obecní pokladny přináší ročně nezanedbatelné příjmy.

 

Původní záměr v Beskydech nevyšel


Podle původního záměru měla v Beskydech vyrůst celá síť golfových hřišť - například ve Frýdlantu, Ostravici, Malenovicích, Metylovicích, Kunčicích, Morávce či Raškovicích. To se však podařilo jedině v Čeladné. Již samotné projednávání projektu golfových hřišť a jednání o výkupu pozemků se setkalo v řadě obcí doslova s odporem místních lidí. Mnohdy zazněly i groteskní argumenty. „Nechceme, abynámtady nějaká mafie kazila prostředí. Prostě své pozemky neprodáme,“ rozhodli obyvatelé nedalekých Metylovic. Podobně se proti golfovým hřištím postavili lidé v dalších obcích. Zastupitelé nakonec pod jejich tlakem stavbu hřiště na svých územích odmítli.

Golfová hřiště přitom mohla do Beskyd nejen přitáhnout peníze, ale i zrekultivovat krajinu, shodují se odborníci. Pro další rozvoj obcí v Pobeskydí to byla velká šance. Golf je tahák, který sem mohl přivést novou klientelu a s ní i potřebný rozvoj dalších služeb a nové podnikatelské příležitosti.
Rovněž na Ostravici se připravuje úplně nové lákadlo pro turisty. Na pozemcích za bývalým hotelem Smrk vzniká nové golfové hřiště se sedmadvaceti jamkami.

Na rozdíl od mnoha jiných hřišť, kde si golf mohou zahrát jen členové klubů, kteří jsou ochotni platit desetitisícové roční poplatky, by mělo to ostravické sloužit široké veřejnosti.

Ostravice by měla sloužit široké veřejnosti


„Rozhodně by z tohoto areálu neměl vzniknout klub pro pár vyvolených. Chceme, aby si sem mohl přijít zahrát kdokoliv, kdo bude mít o golf zájem,“ tvrdí starosta Ostravice Jaromír Dobrozemský.

Hřiště i s dalším nezbytným zázemím tu postavila akciová společnost Ostravice sport, v nížmáobec nemalý podíl.

Nové golfové hřiště by nemělo ležet ladem ani přes zimu. „V zimě by měl areál sloužit jako běžecká trať. Ta bude uměle zasněžována a bude splňovat parametry FIS pro mistrovství světa,“ sdělil starosta. Dodal, že nejde o zbytečný luxus.

„Jsem optimista a doufám, že se u nás podobné závody v budoucnu opravdu budou pořádat.“

 

 

Kde si v kraji můžete zahrát golf

Prosper Golf Club Čeladná
36 jamek; Čeladná; www.prosper-golf.cz

Zámecký Golf Club Kravaře
9 jamek; Kravaře; www.golf-kravare.cz

Golf Club Ostrava
9 jamek; Ostrava-Zábřeh; www.gcova.cz

Park Golf Club TJ Mittal Ostrava
18 jamek; Šilheřovice; www.golf-ostrava.cz

Beskydský golfový Klub
18 jamek; Ropice; www.beskydgolf.cz