SERIÁL DENÍKU:

MILION ZÁŽITKŮ
V DOLNÍCH VÍTKOVICÍCH

Čeká nás koncert bubnových kouzelníků, japonských skupiny Yamato. Její energická show roztleskává celý sál, který pojme více než 1500 lidí. Místy se člověk směje, místy zírá s otevřenou pusou.

A když se k úderům bubnů a japonských výkřiků na pozadí rozezní flétna s typickou japonskou melodií, dostáváme pocit, jako by před námi nestáli umělci, ale samurajové. Ozvučení sálu je prvotřídní a standing ovation pro „samuraje" na místě.

Přesto musím říct, že než koncert samotný na mě ještě více zapůsobila zdejší architektura a proměna, kterou bývalý plynojem fungující na principu spojených nádob prošel. A nejsem sám, David Račák z Hitrádia Orion je z toho, co vidí, podle svých slov v šoku.

„Jsem tady poprvé, ale něco takového jsem vůbec nečekal. Zvenku aula nevypadá tak obrovsky, jaká je ve skutečnosti uvnitř. Nejsem stavař ani technik, ale přijde mi nepochopitelné, že jde něco takového vymyslet. Fascinuje mě to. Projel jsem kus Evropy, ale nikde jsem se s takovým řešením nesetkal," přiznává.

Řeč je o konstrukci Gongu, jehož základem jsou dvě symetrické věže. Co je vlevo, to je i vpravo, jen zrcadlově otočené. Každá věž má svou vlastní režii, šatny se sprchami a vším co umělci potřebují. Jednou z nejpřekvapivějších informací pro nás je fakt, že velký sál se sedačkami se vlastně vznáší ve vzduchu. Celý totiž drží pouze na jednotlivých sloupech po obvodu budovy.

„Gong funguje na principu zavěšené konstrukce. Ženám vždy říkáme ať si představí skořápku vlašského ořechu zavěšenou po jejím obvodu do konzervy," zjednodušuje výklad náš průvodce zákulisím Tomáš Volovecký.

Účinkující v Gongu mají neuvěřitelné možnosti. Veškerou techniku mohou dostat až na jeviště prakticky bez hnutí prstem. „Součástí jeviště, které má 14 metrů na šířku a 24 metrů do hloubky, je totiž plošina, kterou je možné využívat i jako technologický výtah. Ten může sjet dolů k technickému vchodu, kam přijede produkční auto s technikou, ta se naloží na výtah a vyveze přímo na jeviště. Plošina může vyjet i nad úroveň jeviště a může tedy sloužit jako vyvýšené pódium při vystoupeních," poukazuje místní technik Lukáš Kostřiba na zdejší vymoženosti.

Máme možnost prohlédnout si pódium a přípravy následného koncertu i netradičně shora z technické lávky, ale i působivé foyer před velkým sálem. Kromě něj je v Gongu i menší sál a podle potřeby až dvanáct učeben. K šesti stabilním přednáškovým místnostem se totiž za pomocí zatahovacích stěn dá vytvořit dalších šest kójí.

Teď už snad ani nepřekvapí, že byl Gong před dvěma lety odborníky v Mnichově zařazen dokonce mezi deset nejcennějších staveb světa!

Co bude příště? V následujícím díle seriálu Milion zážitků v Dolních Vítkovicích si vyzkoušíme nahrávací studio na Hlubině. Reportáže z návštěv můžete slyšet každý v pátek i na vlnách Hitrádia Orion.