Fasády domů, zastávky, podchody, památníky. To jsou místa, která nejčastěji čelí nájezdům sprejerů, jejichž podpisy takzvané tagy hyzdí veřejná prostranství. Ostravské obvody ročně platí desítky tisíc korun na odstraňování nevzhledných a nelegálních graffiti. Každoročně také přibývá budov, které jsou opatřeny speciálním omyvatelným nátěrem.

„Při realizaci nové fasády domu se ve většině případů provádějí antigraffitové nátěry, zejména na spodních částech fasády. Tato úprava však navyšuje cenu. Navíc zhotovitelé toto opatření považují za rozporuplné, protože odstranění graffiti je pracné a finančně nákladné. Z hlediska investic je jednodušší a levnější budovu natřít znovu," uvedl mluvčí obvodu Ostrava-Jih Michael Kutty. Dodal, že antigraffiti nátěr je ideální používat hlavně tam, kde nelze opravu řešit obnovou nátěru, například na keramických obkladech zdí.

Radnice Jihu v loňském roce utratila za odstranění graffiti zhruba 55 tisíc korun.

Se sprejery spolupracují

Své o boji s nelegálními sprejery ví také Poruba. Obvod v současné době rekonstruuje všechny domy, které má ve správě, a při opravách fasád budovy rovnou natírají ochranným antigraffitovým povrchem.

„V ohrožení je každá lokalita mimo dohled kamerového systému. Nejhorší situace je ale v ulici 17. listopadu, která je v podstatě posprejovaná po celé délce. Pravidelně také odstraňujeme graffiti z interiérů, například z výtahů," vysvětlil mluvčí Poruby Martin Otipka.

Porubská radnice ale vidí v takzvaném pouličním umění i zajímavou příležitost, jak prostory ozvláštnit.

„Spolupracovali jsme s graffiti skupinou Sprayart 34 při výzdobě skateparku. Do budoucna uvažujeme i o dalších plochách, které by sprejeři mohli vyzdobit," přiblížil plány vedení obvodu mluvčí.

Posprejované školy řeší vedení

Centrální obvod má se sprejery pravidelně problémy v podchodech, na památnících, zastávkách nebo Frýdlantských mostech.

„V případě obytných budov ve správě obvodu řešíme ročně zhruba deset případů. Jedná se o drobné nápisy, které necháme odstranit. Náklady jsou v jednotlivých případech přibližně pět tisíc korun. Objekty máme ale pojištěné, takže hradíme pouze spoluúčast, zbytek jde z pojistky," řekla mluvčí Moravské Ostravy Jana Pondělíčková s tím, že škody na školách a mateřinkách si řeší vedení škol samostatně.

„Případy hlásí policii a řeší to s pojišťovnou. Legálně jsme nechali nasprejovat podchod u Dolní oblasti Vítkovic, jiné plochy nevyčleňujeme," doplnila mluvčí Jana Pondělíčková.

Chtějí zkrášlovat nevzhledné plochy

Sprejeři ale nejsou jen vandalové, kteří počmárají, co jim přijde pod ruku. V Ostravě je řada umělců, kteří město zdobí a chtějí se podílet na jeho zkrášlování legálně.

„Scéna pouličních umělců je tady rozšířená a v posledních letech se nám daří jednat s městem a rozšiřovat počet legálních ploch. Máme zájem na tom, abychom zkrášlovali šedé a nevzhledné plochy, dělali kulturu venku, a také, aby sprejeři nemuseli ‚čmárat' po barácích," řekl Deníku Nikola Vavrous z umělecké skupiny Sprayart 34, která stojí například za výzdobou protihlukových bariér u Svinovských mostů nebo za podobiznou Jaromíra Nohavici u hotelového domu Jindřich.

„Barvy nakupujeme přímo ve Streetart Shopu v Ostravě. Jsou tam kvalitnější značky, než které se dají koupit třeba v hobby marketech, barvy mají lepší pigment a také lépe kryjí, jedna plechovka vyjde zhruba na stovku," uzavřel streetartista Vavrous.