Ředitelé si to vysvětlují tím, že na středních školách se začíná projevovat pokles počtu dětí, s nímž až doposud bojovaly hlavně základní školy. Přesto se toho, že by nebyli schopni naplnit třídy, nebojí. Od žáků základních škol totiž přesto obdrželi dostatek přihlášek, které jim zajistí otevření plánovaného počtu prvních ročníků.

O třetinu méně přihlášek než loni letos obdrželo například Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě. „Letos je historicky nejméně patnáctiletých dětí, ale pořád máme více zájemců, než můžeme přijmout,“ uvedla ředitelka Zdeňka Průšová. Dodala, že gymnázium v září otevře jednu třídu šestiletého a tři třídy čtyřletého gymnázia.

Také na Wichterleho gymnázium v Ostravě-Porubě se letos hlásí méně žáků než obvykle. Šanci dostat se na tuto školu tak má letos většina přihlášených. Po prázdninách se zde otevřou dvě první třídy čtyřletého studia, z toho jedna matematická, a dvě třídy osmiletého gymnázia. „Byli jsme nemile překvapeni, že jsme nedostali obvyklý počet přihlášek. Letos je jich asi o třetinu méně,“ řekla ředitelka Jaroslava Fischerová.

Už tradičně je největší zájem o Matiční gymnázium na Šmeralově ulici v Moravské Ostravě. Na osmiletou formu studia se hlásí 170 žáků pátých tříd, o čtyřleté gymnázium projevilo zájem 62 žáků devátých tříd. „V příštím školním roce otevřeme dvě třídy osmiletého studia a přijmeme maximálně šedesát žáků. Do čtyřletého studia přijmeme třicet žáků, tedy jednu třídu,“ řekla ředitelka Alena Bačová.

Vcelku dobré šance mají žáci, kteří se hlásí na GymnáziumOlgy Havlové v Ostravě- Porubě. To otevře příští školní rok jednu první třídu čtyřletého a dvě třídy osmiletého studia. „Na čtyřleté gymnázium jsme dostali třiapadesát přihlášek, na osmileté se hlásí sedmaosmdesát dětí,“ upřesnila ředitelka Dagmar Dluhošová s tím, že škola dostala přihlášky od žáků, jejichž průměr se většinou pohybuje v rozmezí 1,0 a 1,1. „Protože kvalita znalostí žáků se na jednotlivých školách různí, při přijímačkách hodnotíme žáky se samými jedničkami jen patnácti procenty z celkového počtu bodů,“ říká Dluhošová.