„Byla jsem tam s kolegou a nestačili jsme se divit. Pryč jsou skoro všechny zákazové tabulky. Je to smutné, rekultivace se přece dělá pro lidi. Ti by však měli chápat, že je spojena s pravidly, která je nutné dodržovat. Nikdo nechce, aby se tu někomu přihodil nějaký úraz," líčila Hana Bártková, jež má ve společnosti Vítkovice na starosti ekologii.

Obnova území haldy v Hrabůvce kde před rekultivací hořela na patnácti místech žhavá struska smísená s důlní hlušinou a teploty zde v hloubce 25 metrů dosahovaly i 220 stupňu Celsina se podle zástupců firmy podařila. Místo návozu průmyslového odpadu je zde zelená příroda, umělé jezero, vodní ptáci i jiná zvířena.

„Má to však háček je zde tak hezky, že to sem táhne navštěvníky i v době, kdy jsou halda i vodní plocha stále zapovězeny," uvedla Bártková.

Voda v jezeře má podle ní zabraňovat dalšímu prohořívání haldy. „A nic víc! Tomu odpovídá i projekt nádrže s izolačními vrstvami. Voda se nijak chemicky neošetřuje a není prováděna její kontrola tak, jak je požadováno hygienickými předpisy v místech koupání veřejnosti. Lidé dostanou časem možnost zde relaxovat, sportovat, procházet se, ale na koupání by opravdu měli raději zapomenout," vysvětlila Bártková.

Podle mluvčí společnosti Vítkovice Evy Kijonkové nepomůže ani skutečnost, že vandalové likvidují varovné cedule.

„Značení bude na haldě samozřejmě obnoveno. Pokud jde o přístupnost a nové využití této lokality, prosíme o strpení. Geologické procesy v haldě prostě neurychlíme," vzkázala.

Není ale podle ní vyloučeno, že do doby, než skončí minimálně dvouleté sledování teplot na haldě, se území nabídne k pronájmu pro pořádání „organizovaných aktivit".

„Koupání ale mezi ně patřit nebude," uzavřela Kijonková.