ODS v pondělí na svém vnitrostranickém jednání přistoupila na rozdělení mandátů v jedenáctičlenné městské radě, které navrhla vítězná ČSSD. Pokud by navrhovaný poměr křesel sedm ku čtyřem ve prospěch sociálních demokratů ODS neakceptovala, hrozilo, že se ČSSD spojí s KSČM.

Předseda ostravské ODS Tomáš Petřík potvrdil, že oblastní rada ODS akceptovala navrhovaný poměr sil v městské radě a pověřila vyjednávací tým k dalšímu jednání. „Tento poměr sil v radě reálně odpovídá výsledku voleb,“ konstatoval Petřík. O jaké resorty v radě má ODS zájem a jak je chce personálně obsadit, Petřík neprozradil. „To bude věc dalšího jednání,“ reagoval.

Předpokládá, že konkrétní obrysy dohody by mohly být zřejmé do pátku.

Člen vyjednávacího týmu a předseda ostravských sociálních demokratů Miroslav Novák řekl, že je jen velmi malé procento pravděpodobnosti, že by koalice ČSSD a ODS nevznikla. „Vyjednávací týmy už budou jednat do detailů, o personálním složení rady,“ řekl Novák

Případná koalice ODS a ČSSD by měla většinu třiatřiceti hlasů v pětapadesáti­členném městském zastupitelstvu. ČSSD v komunálních volbách v Ostravě získala jednadvacet křesel, ODS dvanáct. V opozici zřejmě skončí hnutí Ostravak s deseti mandáty, KSČM s osmi a TOP 09 se čtyřmi zastupiteli.

Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!