Prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě v sobotu 7. května dopoledne zaplnili muži a ženy v uniformách. Osmdesát příslušníků hasičského sboru, z toho i šest žen, se seřadili do trojstupu, aby po úvodní státní hymně převzali z rukou zástupců hasičského sboru a města medaili 2. a 3. stupně za věrnost, tedy za minimální dobu trvání služebního poměru deseti a více let.

„Ocenění není automatické, nezískává ho příslušník pouze tím, že se dožil zmíněného výročí. Je to ocenění jeho práce, kterou přináší hasičskému záchrannému sboru a veřejnosti. |Toto je základní poslání hasičského záchranného sboru – sloužit lidem na území kraje a případně i za jeho hranicemi," řekl v úvodu ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje plk. Zdeněk Nytra.

Jednou z šesti oceněných žen byla také Ivona Urbančíková, která pracuje šestnáct let na krizovém řízení Územního odboru Karviná. „Je to výjimečná událost, něco úžasného takového ocenění dostat. Mé zaměstnání je vlastně poslání, je to velmi zajímavá a důležitá práce. V rodině máme spíše vojáky, takže uniforma se tak nějak traduje. Ocenění oslavím s ostatními kolegy, kteří také medaili dostali," uvedla oceněná hasička.

Charitativní cyklojízda

Součástí akce byl také dojezd charitativního cyklistického závodu Memoriál Martina Hrbáčka.

close Charitativní cyklojízda. zoom_in

Fotogalerii ze soutěže najdete ZDE

Tříetapového dobrovolného závodu, který byl zahájen ve čtvrtek 5. května v České Lípě, se zúčastnilo 25 cyklistů a jedna cyklistka. Trasa vedla do Náchoda, Bruntálu a v sobotu končila v Ostravě-Porubě. Celkově cyklisté ujeli 430 kilometrů na patnácti silničních a deseti horských kolech. Výše startovného byla dobrovolná, minimálně však pět set korun na účastníka.

Cílem letos třetího ročníku tohoto závodu bylo připomenout si příslušníka sboru, tragicky zemřelého kamaráda hasiče Martina Hrbáčka. Finanční výtěžek byl věnován paní Marcele z Ostravy, která se se svou dospělou postiženou dcerou ocitla ve svízelné životní situaci.

Soutěž ve vyprošťování

close Soutěž hasičů ve vyprošťování. zoom_in

Další součástí akce byla také soutěž šesti družstev profesionálních a stejného počtu družstev dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Vítězem moravskoslezského krajského kola v kategorii profesionálů se stala jednotka hasičů ze stanice v Třinci, aktuální mistr ČR, v kategorii jednotek sboru dobrovolných hasičů zvítězil Jablunkov.

Fotogalerii ze soutěže najdete ZDE