„Jde o několikadenní společný výcvik českých, slovinských a černohorských profesionálních hasičů v rámci projektu Evropské unie Města a komunity odolné proti pohromám, zkráceně pojmenovaného Direct,“ vysvětlil mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Čeští hasiči se ve Slovinsku pohybují v okolí měst Kranj a Postojna. Za sebou mají například exkurze u zdejších profesionálních a dobrovolných hasičů, seznámili se i s leteckou technikou pro hašení i s technikami hašení přírodních požárů. Navštívili také centra tísňového volání 112, absolvovali již i první praktické výcviky hašení.

V rámci projektu se již uskutečnilo jedno společné cvičení, a to v červnu v Moravskoslezském kraji.

„Výcvik hasičů ze tří zmíněných zemí byl tehdy zaměřen na záchranu zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel,“ uvedl Kůdela s tím, že výcvik proběhl na polygonu Centra bezpečné jízdy v Ostravě-Přívoze, kde na hasiče čekaly simulované nehody s figuranty a nácvik řidičských dovedností. „Ještě letos v říjnu se bude v Ostravě konat v rámci projektu Direct dvoudenní mezinárodní konference,“ uzavřel Kůdela.

V příštím roce je v Černé Hoře plánována společná příprava na zásahy po zemětřesení.