Letos se na mistrovství očekává účast patnácti kvalitních týmů z různých oblastí Evropy a také Asie, kde má požární sport mnohaletou tradici. Šampionát bude slavnostně zahájen ve středu 5. září v 9 hodin na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, kde se také bude zápolit ve třech ze čtyř disciplín požárního sportu.

„Pouze ve výstupu na věž se budou borci poměřovat ve sportovním areálu hasičské stanice v Ostravě-Porubě,“ upřesnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Zdůraznil, že vstup do obou areálů je zdarma. Týmy přijedou už v pondělí, aby následující den mohly trénovat. Bydlet budou na vysokoškolských kolejích v Porubě. „Nejlepší jednotlivci a týmy budou dekorováni ve čtvrtek 6. září v půl páté odpoledne na ostravském Masarykově náměstí. Vyhlášení výsledků bude předcházet na náměstí dvouhodinový kulturní program s ukázkami činnosti a techniky složek integrovaného záchranného systému,“ dodal Kůdela.

Podrobnější informace o šampionátu zájemci najdou v češtině, ruštině a angličtině na adrese: www.ostrava2007.cz. Před dvěma lety český tým v silné konkurenci zvítězil v celkovém hodnocení družstev. Druzí byli Rusové a třetí Estonci. „Čtyři základní disciplíny požárního sportu – dvě individuální a dvě kolektivní, se do dnešní podoby vyvíjely už od poloviny minulého století. Přestože jde „jen“ o sport, mají simulovat činnosti hasičů u zásahů,“ konstatoval Kůdela.

První disciplínou evropského šampionátu bude běh jednotlivců na 100 metrů s překážkami. „Hasič s proudnicí v závodě překonává dva metry vysokou bariéru, se smotanými hadicemi v obou rukou pak překonává kladinu, rozmotává je, připojí je i s proudnicí k rozdělovači a dobíhá do cíle. Vítkovický tartan je pro rychlé časy hasičů velmi vhodný,“ vysvětlil Kůdela.

Další disciplínou je výstup na cvičnou věž po hákovém žebříku, kdy závodník končí v okně čtvrtého podlaží. Hasiči budou soutěžit i ve štafetě 4 krát 100 metrů s překážkami, kdy štafetovým kolíkem se stává proudnice. „Královskou“ disciplínou pak bude požární útok sedmičlenných družstev, který nejvíce přibližuje požární sport skutečným zásahům.