Pořádání rozsáhlého cvičení umožnila smlouva, kterou podepsaly Moravskoslezský kraj a Slezské vojvodství. Na jejím základě tako kooperují všechny složky integrovaného záchranného systému.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela řekl, že jedním z cílů cvičení bylo vyzkoušet v praxi komunikaci operačních středisek v Ostravě a Katovicích prostřednictvím videokonference. Dodal, že hasiči si navíc chtěli vyzkoušet hladký průjezd státní hranice, kde je vždy čekal styčný důstojník a doprovodil je na místo. Třetím bodem byla vzájemná spolupráce na místě, například při stavbě norných stěn.

Mazut fiktivně unikl dnes brzy ráno z železniční cisterny. Kanalizací se dostal až do řeky Odry, která jej odnesla do Polska. Moravskoslezští hasiči společně s Povodím Odry prostřednictvím datavideokonference kontaktovali kolegy na polské straně hranice. "Nejenže se při komunikaci viděli, ale mohli si například s pomocí počítačů na mapách ukazovat místo havárie," vysvětlil výhodu moderní techniky mluvčí. Norné stěny a pevnou hráz hasiči společně postavili v obci Olza nedaleko hranic.

Při druhé epizodě unikl při přečerpávání v areálu Bochemie chlor, nehoda si vyžádala zraněné a evakuaci zaměstnanců z areálu. V tomto případě o posily žádala česká strana a katovické operační středisko vysílalo speciální skupinu chemického záchranářství a hasební četu. Ta ale nakonec na místo nedorazila, protože se na hranicích dozvěděla o nehodě cisterny s technickým benzinem. Kvůli zaneprázdněnosti českých záchranářů je nakonec převelena tam.

"Zjistili jsme, že investice do videokonference se vyplatila a zjednodušila komunikaci. Při přecházení hranic jsme také nezjistili žádné problémy," doplnil Kůdela.