Krojovaní vysloužilí havíři a ctitelé montánních tradic v areálu historické šachty Anselm (Urx) na petřkovickém Landeku uctili patronku hornického cechu, sv. Barboru. A to jako obvykle v den jejího svátku.

close Nadšenci do hornictví z jižní Moravy se potkali v Ostravě, dnes jsou pár a spojuje je spousta společných zájmů. info Zdroj: Deník / Radek Luksza zoom_in Kateřina (36) z Miroslavi u Znojma a Petr (33) z Moravan u Brna si svaté Barbory považují už nejenom coby milovníci havířiny a vším s ní spojeného. Seznámili se totiž právě 4. prosince 2017…

"Je to pro nás symbolické! Přesně vloni jsme se kolem třetí hodiny odpoledne v kompresorovně Dolu Anselm na Landeku na oslavách sv. Barbory poprvé viděli. Představil nás Petr Rojíček, předseda Klubu přátel hornického muzea Ostrava, jehož jsme oba členové,“ říká Petr.

Ten sice pracuje jako referent v oslavanském kulturním středisku, ale hornictvím žije od svých dvanácti třinácti let.

 „Je součástí naší historie,“ vysvětluje nadšenec zajímající se o Rosicko-oslavanský, i Ostravsko-karvinský revír. Staví modely šachet, o Dole P. Bezruč mu vyšla i knížka.

„Katce havířina přirostla k srdci v devatenácti, když přišla studovat do Ostravy na Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu, na její Hornicko-geologickou fakultu,“ popisuje Petr s tím, že společné mají i sběratelství různých artefaktů vážící se k báňským profesím a také ke geologii.

Po loňské „Barborce“ si pouze píší, též si ještě skoro až do konce roku vykají.

„V lednu to nabíralo rychlý spád, už spolu žijeme. Jen střídáme místa – na barácích v Moravanech a Miroslavi – a hodně jezdíme do Ostravy. Oba jsme i průvodci na zámku v Oslavanech,“ konstatuje Petr.

Je podle něj osudové, že se dva jihomoravští nadšenci do havířiny potkávají zrovna v ostravském montánním skanzenu a kromě toho na svátek hornické patronky. „Spojují nás stejné zájmy, dohromady máme přes tisíc odborných knížek, dvanáct uniforem, hodně přileb i fáraček…“ líčí.

Malého havíře si ovšem kvůli onemocnění partnerky pořídit patrně nebudou moci. „A tak jsme si řekli, že společně vybudujeme veliký archiv a muzeum hornických a geologických artefaktů, dokumentů, publikací a modelů,“ dodává Petr a po letošní landecké oslavě se loučí: „Zdař Bůh!“

close Horníci v krojích uctili památku Svaté Barbory v areálu ostravského hornického muzea Landek. info Zdroj: Deník / Vladimír Pryček zoom_in

close Horníci v krojích uctili památku Svaté Barbory v areálu ostravského hornického muzea Landek. info Zdroj: Deník / Vladimír Pryček zoom_in

Fotogalerie: Oslavy sv. Barbory na Landeku