Vše odstartovali už před prvním kolem prezidentských voleb dva čelní představitelé hnutí z Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (poslanec, hejtman, místopředseda hnutí) a Tomáš Macura (primátor Ostravy). Ti v médiích prohlásili, že nebudou volit šéfa ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, a naopak podpořili protikandidáta Petra Pavla.

Tomáš Macura (na snímku vlevo) a Andrej Babiš.
Primátor Ostravy: Babiš nemůže být náš prezident. Vondrák: Vznik frakce je možný

Své stanovisko potvrdili v pondělí, kde dokonce oba z nich nevyloučili možnost, že by řady hnutí opustili. „Pokud hnutí ANO nezůstane onou catch-all-party s uznáním liberálních hodnot, a bude hnutím, v němž, když někdo řekne názor, je ihned zrádcem a podrazákem, pak to není hnutí, v němž bych chtěl být,“ řekl Vondrák Deníku po 1. kole prezidentských voleb. Nyní se navíc vyjádřil, že „frakce je možná cesta, jak věci napravit“.

Možný vznik frakce v hnutí ANO ale není úplně novým tématem. „Frakce není žádné nové téma. Pan Vondrák s tímto návrhem přišel již před pár měsíci, v rámci hnutí se to nesetkalo s pozitivní odezvou,“ řekl agentuře ČTK první místopředseda hnutí Karel Havlíček. „Hnutí ANO je catch-all party, tzn. není vyhraněno ideologicky, umíme oslovit velkou část společnosti,“ vzkázal do Ostravy Havlíček.

„Já se považuji za tržně orientovaného člověka se sociální kontrolkou a pro prosazování této koncepce nepotřebuji žádnou frakci. Možná se to hodí pro tradiční politické strany, ale nikoliv pro hnutí ANO. To, že nejsme straničtí ideologové, je jedna z našich největších výhod, i proto za námi jde třetina všech voličů,“ dodal Havlíček, bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy.

Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák ani primátor Macura.
Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák, ani primátor Macura

Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka by jakékoli frakce případně měly vznikat na základě kvalitní vnitřní diskuse a s jasným hodnotovým cílem, ne prostřednictvím oznámení v médiích. Vondráček zdůraznil, že jakékoli názorové skupiny či frakce by měly obecně případně vznikat po kvalitní vnitřní diskusi s jasným hodnotovým cílem. „A ne prostřednictvím oznámení někoho v médiích v takto vypjaté době," uvedl. Podle Vondráčka se jedná o Vondrákův osobní postoj, nikoli o tendenci uvnitř hnutí. „A tento názor je v členské základně vnímán poměrně negativně, což jsem si ověřil na našem oblastním i krajském sněmu v minulém týdnu,“ dodal.

Poslankyně hnutí ANO Jaroslav Pokorná Jermanová nevnímá případný vznik frakce jako problém. „Jsme demokratické hnutí, kde každý může vyjádřit svůj názor, pan Vondrák i Macura jsou toho jasným příkladem. Nemám povědomí o nespokojenosti velké části členů, o které výše jmenovaní kolegové hovoří,“ dodala. Hnutí ANO by podle ní mělo být nadále široce rozkročené a hledat dobrá řešení pro české občany.