Trápí vás gambleři? Vadí vám herna na každém rohu? Obraťte se na svého starostu a radní. Nebudou sice moci mluvit do provozu kasin, ale jejich pravomoci v tomto směru vzrostou.
Více se dočtete v pátečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku.
Městské obvody totiž ve středu dostaly do rukou nástroj, který jim umožní rozhodovat i o počtu videoloterijních terminálů v obci, které dosud povolovalo ministerstvo financí. Ostravští zastupitelé, kteří na jednání byli, jednohlasně schválili tvrdší obecně závaznou vyhlášku o regulaci hazardu.
Udělali to i přesto, že obvody mají díky těmto „hračkám“, přinášejícím mnohým zkázu, zajištěn pravidelný příjem do svých pokladen.
Střet zájmů?
O přijetí vyhlášky nehlasoval náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS). Svým kolegům to oznámil předem a ze sálu odešel. „Udělal jsem to proto, aby mě nikdo nemohl obvinit ze střetu zájmů. Můj blízký příbuzný podniká v tomto oboru,“ vysvětlil Madej.
„Zásadní průlom je v tom, že centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz a také Polanka nad Odrou chtějí výherní hrací automaty a videoterminály zakázat na celém svém území. Ostatní obvody si přejí zakázat provoz videoterminálů v těch lokalitách, odkud už ,vyhnaly’ hrací automaty,“ uvedl předseda právní komise města, která zpracovávala návrhy a požadavky jednotlivých městských obvodů, a zastupitel za KSČM Josef Babka.
Město se schválením vyhlášky spěchalo, protože od 1. ledna začne platit novela loterijního zákona, která stanovuje hernám výpovědní dobu na tři roky. Když jednotlivé obvody požádají ministerstvo financí o zrušení smluv s provozovateli videoloterijních terminálů do konce roku, budou se moci těchto nežádoucích hracích přístrojů zbavit mnohem dříve.
Moravská Ostrava a Polanka zakážou vše
Zakázat hrací přístroje na území celého obvodu chce centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz a „venkovská“ Polanka nad Odrou. Celkové letošní příjmy z hazardu jsou jen v centrální městské části zhruba 19 milionů korun.
„I přesto, že zákaz provozu výherních hracích automatů i videoloterijních terminálů bude mít negativní dopad na rozpočet našeho obvodu, protože nás připraví o část příjmů, bylo pro nás přednější snížení negativních jevů, především kriminality, které si od vyhlášky slibujeme. Příjemci sociálních dávek často peníze prohrají právě v automatech,“ uvedla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.
Starosta Jiří Havlíček (ČSSD) dodal, že hrací přístroje se tu zřejmě začnou rušit začátkem příštího roku. „V obvodu i přes schválené omezení zůstane ale několik kasin. Jejich provoz obce zatím nemohou ovlivnit,“ podotkl Havlíček.
Starosta Polanky nad Odrou Pavel Bochnia uvedl, že v obvodu je v provozu šest hracích zařízení. „Dvě jsou dokonce v blízkosti školy. Nic zvláštního nám to nepřináší, když zhodnotíme pozitiva a negativa. Proto je chceme zrušit všechny. I když budeme chudší asi o sto tisíc korun ročně,“ tvrdí Bochnia.
Rozšíříme počet zakázaných lokalit
Starosta Vítkovic Petr Dlabal (ČSSD) žádá, aby se v obvodu rozšířil počet lokalit, kde nebudou moci být v provozu herny a výherní hrací přístroje. „Nechceme je na náměstí Jiřího z Poděbrad, Mírovém náměstí, na Jeremenkově ulici,“ řekl Dlabal s tím, že obvod má z provozu hracích přístrojů ročně okolo tří milionů korun. „Přijdeme tak asi o třetinu těchto příjmů, ale ubudou tak stinné stránky krádeže, otevřené sběrny nonstop,“ míní Dlabal.
Jih možná vyčistí celou Dubinu
Na Jihu se za poslední tři roky snížil počet klasických hracích automatů o čtvrtinu, nové už radnice nepovoluje. „K vyhlášce se asi připojíme. Pokud jde o videoterminály, mapujeme lokality, kde by bylo dobré je omezit. Je možné, že je vyženeme z Dubiny a sídliště Bělský Les,“ řekl starosta Jihu Karel Sibinský (ČSSD).
V Porubě jsou nyní výherní automaty zakázány v centrální části, tedy na Hlavní třídě a v přilehlých ulicích. „Vítáme schválení této vyhlášky, protože se nám díky ní v lokalitě, kde jsou již nyní zakázány klasické automaty, podaří omezit i videoloterijní terminály,“ řekla mluvčí porubské radnice Jana Končítková.
DRUHY VÝHERNÍCH AUTOMATŮ
Nejdůležitější součástí stroje jsou kotouče, které se po stisknutí tlačítka otáčejí a po určitém časovém úseku se „zaseknou“. Pokud jsou zaznamenány tři stejné symboly v řadě vodorovně nebo v úhlopříčce, je hráči připsána výhra podle hodnoty symbolů. S násobením sázek se násobí výhra. U nejrozšířenějších mechanických automatů je minimální sázka dvě koruny (u nejstarších koruna), maximální sázka pět plus devadesát pět korun. Tyto přístroje povolují a kasírují obce.
Digitální automaty (většinou s dotykovou LCD obrazovkou)
V nabídce je více her a automat je uživatelsky přívětivější.
Výherní loterijní terminály (VLT)
Je podobný LCD automatu, jen je propojen do širší sítě a většinou se na něm dá hrát pouze s vyššími sázkami. Doposud VLT povolovalo ministerstvo financí.
Zdroj: Wikipedie