Oznámil to hejtman Ivo Vondrák. „Jsme připraveni do toho investovat velké prostředky. Cílem je, aby populace Moravskoslezského kraje povinně nosila roušky. Teď to nařídit nemůžeme, protože v daný okamžik jich není dostatek. V momentě, kdy bude, tak to bude povinnost," uvedl Vondrák s tím, že právě toto opatření je jedinou šancí, jak zabránit šíření koronaviru. 

„Všechny veřejné prostory nebo ty, které spadají pod kraj, budou vybaveny na recepcích rouškami. Všichni, kdo budou vstupovat do těchto prostor, ať jsou to nemocnice nebo úřady, budou vstupovat s rouškami, bude to povinnost,“ pokračoval hejtman.

Kraj věří, že už brzy bude mít k dispozici 500 000 roušek. Podle něj kraj pro své potřeby nakoupí dalších 10 000 respirátorů, k dispozici by je mohl mít ve středu. Rozdat by je chtěl zdravotníkům.

Kraj začal plnit nařízená vlády a pro děti zdravotníků a rodičů zaměstnaných v integrovaném záchranném systému zajišťuje pobytové služby, aby rodiče mohli pracovat.

Kraj podle slov náměstka hejtmana Jakuba Unucky zruší autobusové turistické linky. „Lidé vzali v neděli Praděd útokem, co opravdu nejde,“ uvedl Unucka s tím, že dopravci musí zajistit, aby se do autobusů nenastupovalo předními dveřmi.

Online reportáž