Problém podle odborů spočívá v tom, že podle těchto informací by Liberty House nekupovala v rámci jedné samostatné smlouvy pouze kunčickou huť, ale s ní i další hutní podnik v rumunském městě Galati.

Všechy články na téma
prodej AMO najdete zde

„Měli jsme zpočátku tuto informaci od našich zástupců, kteří byli na jednání odborářů v Bruselu. Následně nám ji potvrdil i konkurzní správce, který za Evropskou komisi dohlíží na prodej. Máme obavy, že takové spojení by pro ostravskou huť výhodné nebylo. ArcelorMittal už totiž deklaroval, že v Galati nechá peníze na stavbu nové vysoké pece a je zřejmé, že má zájem na rozvoji této firmy. Takže se logicky obáváme toho, že v Rumunsku se bude investovat ve velkém a my v Ostravě budeme na tyto dluhopisy vydělávat,“ řekl Deníku Petr Slanina, předseda základní organizace OS Kovo ArcelorMittal ČR.

Podle něj zástupci Liberty House celou dobu tvrdili, že ostravská huť bude manažersky samostatná. „O tom, že by mělo existovat finanční propojení s rumunskou firmou v Galati, při jednáních nepadlo ani slovo,“ poznamenal odborář.

Odboráři se s vedením Liberty House setkali naposledy ve středu 5. prosince. „Bližší detaily týkající se finančního propojení s rumunským podnikem nám na tomto jednání zástupci Liberty House nesdělili,“ dodal Petr Slanina.

Skupina ArcelorMittal má zájem o nákup huti Ilva v Itálii. Evropské komisi návrh proto předložila návrh kompenzačního balíčku. Balíček je reakcí na obavy Evropské komise týkající se vyváženosti hospodářské soutěže.

Jak už Deník informoval mezi společnostmi, kterých by se ArcelorMittal kvůli už zmíněné akvizici italské huti Ilva byl ochoten vzdát, je také závod v italském Piombinu, což je jediná zinkovna v Itálii, podnik v rumunském Galati, závod v makedonském Skopje a lucemburském Dudelange.

K TÉMATU

Hejtman jednal s šéfem Liberty House Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák ve čtvrtek 6. prosince jednal s výkonným ředitelem společnosti Liberty House Jonem Boltonem.
„Mluvili jsme zejména o investicích této společnosti v ostravské huti, protože bez nich se do budoucna nemůže fungovat. Také o vývoji zaměstnanosti a vztahu vedení firmy s odbory. Pan Bolton potvrdil ochotu společnosti Liberty House formalizovat v podobě smlouvy udržitelný rozvoj ostravské huti. To je pro náš kraj důležité, protože huť by měla být prodána tomu, kdo zajistí její rozvoj, udrží zaměstnanost a sociální smír,“ uvedl po jednání hejtman s tím, že s výkonným ředitelem jednali i o možnosti podepsání trojstranné dohody mezi Liberty House, odbory a vládou.
„Taková dohoda by mohla podpořit vzájemnou důvěru mezi budoucím vlastníkem huti a zaměstnanci, kteří mají obavy o další existenci,“ dodal Ivo Vondrák.