„Není možné při dnešních cenách energií a nedostupnosti jejich zdrojů nechat ležet v podzemí stále ještě vytěžitelné uhlí. Dokázali bychom tak minimálně na dva až tři roky překlenout to nejhorší. Budeme po Vládě požadovat, aby této logické a smysluplné žádosti prodloužit těžbu vyhověla," napsal hejtman a místopředseda hnutí ANO Ivo Vondrák na svém twitteru.

Vondrák již dříve pro Deník uvedl, že by byl rád, kdyby se těžba uhlí prodloužila. “Je to ale odvislé i od ceny uhlí. Je třeba mít argumentačně doloženy názory, jak pokračovat s útlumem uhlí aby se nezvažoval pouze pohled ekonomické efektivity podniku, ale i ekonomické efektivity celého kraje," uvedl k útlumu těžby například v roce 2020 v rozhovoru pro Deník jako lídr MS kandidátky hnutí ANO před volbami.

Majitel OKD: uhlí je vytěženo

Zatímco místní politici, případně starostové obcí, kterých se těžba dotýká a kde horníci žijí, s tím problém nemají a prodloužení těžby by s podmínkami uvítali, zástupce majitele společnosti OKD to tak růžově nevidí. Podle Mariana Kláska, předsedy představenstva společnosti Prisko, která je majitelem důlní společnosti OKD, je další prodloužení těžby uhlí technicky i legislativně problematické.

Profesionální jedlík Radim Dvořáček snědl sedm burrit v mexické restauraci Los Capolitos, 31. března 2022 v Ostravě.
Šedesátikilový profi jedlík z Ostravy právě spořádal 4 kila burrita, podívejte!

„Příprava na těžbu uhlí z jednotlivých porubů trvá až několik let a znamená nemalé investice. Protože dle strategie OKD těžba uhlí končí, nebyla zahájena příprava dalších porubů k těžbě v roce 2023 a později. Další těžba by tak mohla být realizována pouze za předpokladu, že by se jednalo o strategické rozhodnutí státu a byly by garantovány podmínky pro její umožnění. V této chvíli to možné není,“ napsal redakci v tiskovém prohlášení Marian Klásek.

Podle něj se OKD řídí strategií, kterou schválil jeho vlastník, tedy společnost Prisko, potažmo jemu nadřízené ministerstvo financí. Kdo by mohl nastavenou strategii změnit, je podle Kláska vláda, potažmo ministerstvo financí.

„My tu situaci samozřejmě vnímáme a prověřujeme, zda je možné těžbu z ekonomického hlediska prodlužovat. Není. A ani současná situace s růstem energií či možný nedostatek ruského plynu na tom asi nic nezmění, uhlí je z velké části vytěženo. A další těžba je technicky náročnější a dražší,“ tvrdí předseda představenstva společnosti Prisko.

Ilustrační foto.
Obří skandál vítkovického fotbalu, vyšetřováno je téměř dvacet lidí!

Podle současných plánů by OKD mělo v souladu s horním zákonem vytěžit uhlí, jehož těžba je či bude připravena v roce 2022, nejpozději  v květnu 2023.

Politici se drží při zemi

Bez emocí se na případné prodloužení těžby dívá například karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD). „Pokud by to mělo mít nějaký přínos pro naše město, tak proč ne. Ale kdyby to měla být jen agonie, zbytečné prodlužování konce těžby, tak to stejně nikomu nepomůže. Jsme pro ukončení těžby s aktivní účastí státu, který v takové situaci začne řešit budoucnost strukturálně postižených regionů, od kterých dlouhá desetiletí jen bral a nic jim nedával. Očekával bych, že stát bude situaci v těchto regionech řešit, ale naše zkušenosti na Karvinsku jsou bohužel takové, že perspektivy pouhelného Karvinska nikoho ve vládě nezajímají. Nikdo z ministrů pro místní rozvoj sem nepřijel, aby se s námi bavil třeba o tom, jak může stát tomuto regionu pomoci. O aktivní pomoci ze strany státu nemůže být vůbec řeč,“ tvrdí karvinský primátor.

Tým českých ochranářů ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava pomohl dostat za mříže významného indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat.
Úspěch ochranářů Zoo Ostrava: významný pašerák zvířat Greed je ve vězení!

Pokračovat v těžbě, nebo ne? Zuzana Klusová, zastupitelka Karviné a Moravskoslezského kraje za Pirátskou stranu říká, že s tím problém nemá. Ovšem za předpokladu, že případná budou těžba uhlí v Dole ČSM neohrozí nemovitosti ležící v lokalitách poblíž těžebních polím tohoto dolu. „Jestli chtějí prodlužovat těžbu, tak ať řeknou kde, a zda to nebude mít vliv na investice a neohrozí to zástavbu ve městě. V takovém případě s tím problém nemám,“ uvedla Zuzana Klusová.

Feber: Vláda musí rozhodnout rychle

Starosta Stonavy a senátor za ANO Ondřej Feber by rozhodnutí o prodloužení těžby přivítal. „Ano, něco by to stálo, ale zase by to pomohlo OKD, lidem i regionu. Vláda ale musí reagovat a rozhodnout rychle, než OKD rozpustí přípravářské kolektivy,“ uvedl starosta obce, na jejímž katastru probíhá velká část těžby posledního činného českého černouhelného dolu.

Labe v Děčíně. Ilustrační foto.
Nový model přepravy uhlí? Z Austrálie přes Rotterdam a Děčín do Ostravy

V té souvislosti také dodal, že rozhodnutí, které před čtyřmi pěti lety přijalo ministerstvo obchodu a průmyslu, kterým rozhodlo o ukončení těžby na dolech Lazy, Darkov a ČSA, bylo z jeho pohledu špatné.