Důvod? Přátelství s Martinem Dědicem, lobbistou obviněným kvůli ovlivňování veřejných zakázek. O tom, co ho s Dědicem pojí, jak se dívá na jeho kauzu, ale i o věcech, jež by pomohly nastartovat Moravskoslezský kraj, mluvil hejtman Novák v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Ostravou v posledních týdnech hýbe „kauza Dědic", která se výrazně dotýká i ČSSD. Jak se na ni díváte z pozice hejtmana a šéfa krajské ČSSD?

Já v této kauze čerpám informace z veřejných zdrojů a tak, jak je prezentována, podle mě poukazuje na některé věci, které nejsou v pořádku. Nelíbí se mi však, jak do ní některá média cíleně zapojují vybrané lidi. Beru to jako účelový útok na sociální demokracii, komunální představitele a v některých případech i osobně na mě. Zaráží mě totiž na tom, že informace, které dané články obsahují, jsou podporovány citacemi osob, které čtenáři neznají a o jejich důvěryhodnosti nemůže být řeč.

Koho máte na mysli?

Udivuje mě, že jako svědek v článcích vystupuje podnikatel Oldřich Lahoda, u kterého policie dělala také domovní prohlídku, nebo například Jiří Maléř, člověk nevalné pracovní morálky. Úplně kuriózní je, když častým komentátorem je bývalý místostarosta Ostravy-Jihu Radim Lauko, u kterého byla realizována domovní prohlídka, protože je spojován s organizovanou skupinou v oblasti zadávání veřejných zakázek. Informace od takovýchto lidí bohužel dokáží ovlivnit veřejné mínění lidí. Já s tím ale nic nenadělám.

Vy sám jste se ale s Martinem Dědicem údajně dobře znali. Hráli jste spolu tenis, jezdili na dovolené… Zeptám se tedy znovu podobně jak se na jeho obvinění díváte z pozice jeho kamaráda, dá-li se to tak říct?

Velmi mě to překvapilo. Nečekal jsem, že se něco podobného může stát. Na druhé straně ctím presumpci neviny. V okamžiku, kdy dojde k obžalobě i soudu a ten rozhodne o vině či nevině, tak až na základě toho si udělám definitivní názor. Ve spisu jsou popsány jen některé skutečnosti. Více vědí vyšetřovatelé a státní zástupce.

Jak dlouho se vlastně znáte, kde jste se seznámili?

S Martinem Dědicem se známe léta, není na tom nic zvláštního. Není to žádná vazba, která by vznikala například na základě mého politického funkčního zařazení. S bratrem pana Dědice jsem chodil na základní škole do stejné třídy. Naše manželky chodily taktéž na stejnou školu. Hrávali jsme tenis, potkávali se při amatérských tenisových turnajích.

A co ty dovolené?

Ta dovolená, o které se psalo, je také legrační věc. V životě jsem totiž nebyl s panem Dědicem na dovolené. Byl jsem s ním pouze na tenisovém turnaji ve středomoří, kdy nás ale bylo asi dvacet. To je jeden jediný případ.

Věděl jste, že je Martin Dědic činný, co se týká zadávání veřejných zakázek v Ostravě?

Nevěděl jsem, že má vliv na zadávání zakázek. Martin Dědic byl představitelem jedné z největších znaleckých kanceláří na Moravě Dědic a partneři , kde se provádělo oceňování majetku a znalecké posudky všeho druhu. Na základě toho vím, že měl kontakty mezi podnikateli a velkými i nadnárodními společnostmi, ale že by se přímo, tak jak stojí v trestním spisu, pohyboval kolem zadávání městských zakázek, tak o tom jsme se skutečně nikdy nebavili.

Přijde nám zvláštní, že někdo, s kým se dobře znáte a ví o tom, že se pohybujete ve vysoké politice, s vámi takové věci nekonzultuje… Neřešil s vámi ani zakázky, které zadává Moravskoslezský kraj?

Ne. Mí přátelé mají jednu obrovskou nevýhodu velmi dbám na svou pověst. A i když je pan Dědic mým kamarádem a měl svou znaleckou kancelář, nikdy jsem nevyužíval, ať už na kraji nebo v institucích, kde jsem právě působil, služeb této kanceláře. Tak postupuju i u ostatních přátel. Uvedu přiklad: kdyby měl někdo z mých známých květinovou síň, nikdy bych tam pro kraj neobjednal květinovou výzdobu, záměrně by se to muselo pořídit u někoho jiného.

Ve vyšetřovacím spise, který se dostal na veřejnost, stojí, že mezi vámi a Martinem Dědicem proběhlo 5077 telefonních spojení. Co si o tom čísle myslíte a můžete to nějak vysvětlit?

Samotného mě to číslo překvapilo. Pak jsem si ale uvědomil, jak sedím večer u televize, dívám se na tenis a během něj si s Martinem Dědicem píšu zprávy a komentujeme v nich daný zápas a pošťuchujeme se, kdo z nás by to zahrál lépe. V takových situacích můžete za večer obrátit třeba i sto krátkých esemesek. Teď už nedohledám, kolik jich bylo celkem, ale věřím, že státní zastupitelství má všechny SMS zaznamenané. Předpokládám, že kdyby v nich bylo něco, co zavání trestněprávní zodpovědností, tak by se to v tom spise objevilo.

Máte obavy z toho, že tento případ zasáhne do vaší politické kariéry?

Mnohokrát jsem zvažoval pod tlakem různých okolností, útoku či anonymních zpráv, které chodily i mé ženě, zda není na čase skončit. Před šmejdy se ale neustupuje. Když mě třeba prostřednictvím médií ve chvíli, kdy jsem na zahraniční cestě, vyzve třeba opoziční zastupitel Radim Miklas k rezignaci, protože mám známost s Dědicem, což údajně nedělá dobré jméno kraji, tak vím, odkud vítr fouká. Vždyť pan Miklas byl veřejně nařčen z toho, že koncipoval vyhlášku o hazardu s už zmíněným panem Lahodou, který v této oblasti podniká. Útoky na mě a některé další sociální demokraty pramení z tohoto hnízda, kde epicentrem je v podstatě provozování hazardu v Ostravě. Těmto lidem přišla kauza Dědic vhod, já ale před nimi uhýbat nebudu. A jen tak na okraj na tom tenise ve Španělku byl s námi Radim Miklas také.

V Dědicově firmě Business Advisor dělal svého času brigádu i poslanec a šéf ostravské ČSSD Adam Rykala. Po Dědicovi údajně chtěl, aby mu zařídil invalidní důchod pro jeho tchyni Evu Petráškovou, která je rovněž činná v ČSSD. I to ukazuje na skutečnost, že zřejmě uměl dobře tahat za ty správné nitky… Čím si získal takový vliv?

Nebudu nikomu dělat advokáta, ale ten začátek je myslím jinde. To nebylo, zařiď Petráškové důchod, ona ho měla. Na základě několika anonymních udání ale byl její důchod prověřován. Adam Rykala se znal s Martinem Dědicem, a tak mu zavolal, protože on znal spoustu lidí i na základě své znalecké kanceláře. Jeho vliv bych však nepřeceňoval, i když nemohu komentovat něco, u čeho jsem nebyl a neznám celé pozadí.

Myslíte si, že kauza Dědic může poškodit ČSSD v podzimních komunálních volbách?

Pokud by se prokázala trestněprávní odpovědnost některých z těch jmen, která jsou tam uváděna, tak určitě ano. I bez toho je to škraloup. Politika je totiž založena na důvěře, a když je někdo pravidelně očerňován, tak tu důvěru ztrácí, i kdyby byl sebesvatější. Takže určitý vliv to bude mít.

Nebylo by tedy lepší stáhnout ty, kdo v dané kauze figurují, z volebních kandidátek strany? Lumír Palyza a Simona Piperková jsou dokonce na předních místech.

Normálně by to tak mělo být, ale to je tady v českém prostoru velmi nebezpečné. Šlo by toho zneužít v rámci vnitrostranického boje, především pak boje mezi stranami. To znamená, že je potřeba nejprve najít a dokázat míru zodpovědnosti jednotlivých lidí. Příkladem může být současná ministryně Věra Jourová, která dokonce byla ve vazbě, korupce se přitom u ní nakonec neprokázala a soud ji následně přiznal i odškodné. A není jediná.

Martin Dědic byl minulý týden propuštěn z vazby. Už jste se stihli potkat, případně máte vůbec v plánu se po tom všem s ním ještě setkat?

Ne, myslím si, že po těch týdnech, co nebyl doma, asi tráví čas s rodinou a s nejbližšími. Pokud se ale potkáme, a ta příležitost bude, tak se mu rozhodně vyhýbat nebudu. Mně Martin Dědic neublížil. Možná znáte tu písničku Zdeňka Svěráka „Neměň staré známé za nové".

Přejděme k dalšímu velkému tématu rozvoji Moravskoslezského kraje. Loni jste založil skupinu, která řešila hrozící problém se zavřením Dolu Paskov. Jak se osvědčila?

Zafungovala výborně, situace kolem Paskova je stabilizována. Musíme se ale připravit na budoucnost. I když se totiž bude OKD dařit, horníci budou dostávat čtrnáctý plat, tak to uhlí brzy dojde. Je to horizont šesti osmi let. Potom už není řešení. Proto potřebujeme nové investice, nové zaměstnavatele. Popřípadě rozšiřování těch, kteří tady dnes jsou a mají perspektivu. K tomu, aby noví investoři přišli, je třeba, aby tady měli konkurenceschopné podmínky. To je věc, na které ta skupina následně začala pracovat.

Na čem tedy pracujete nyní?

Máme skupinu pro energetiku, skupinu pro podporu podnikání, pro inovace, pro vysoké školství. Připravují se různé materiály. Mnohé už jsou hotovy. Pracuje se na spuštění takzvané Observatoře trhu práce, která bude umět namodelovat situace, jež se mohou stát, když třeba opět spadne cena uhlí. Kolik lidí by se v tu chvíli ocitlo bez zaměstnání, jakou mají kvalifikaci, a jaká pracovní místa je pro ně třeba připravit? Do tohoto projektu by se mohli hlásit zaměstnavatelé, vysoké školy. Na základě toho bychom byli schopni vzdělávat lidi, které trh potřebuje.

Před pár dny jste se vrátil z Číny. Vede ke zvýšení zaměstnanosti cesta přes tamní investory? Podařilo se vám tam něco konkrétního dojednat?

Jednalo se o pracovní cestu ministra průmyslu, kterého jsem doprovázel. Účelem bylo rozhýbání obchodu mezi námi a Čínou. Ta má nejrychleji rostoucí ekonomiku a přebytek kapitálu. Její projekty, které jsou na vysoké technologické úrovni, jsou realizovány různě v Evropě. S panem ministrem jsme nabízeli Českou republiku jako místo pro jejich investice, a to primárně Moravskoslezský kraj. V oblasti technologické jsme nabízeli Vědecko-technologický park za Vysokou školou báňskou včetně přímé spolupráce s univerzitou. Pokud by šlo o výrobní závod, tak by se jednalo o některou z průmyslových zón, které tady jsou. Konkrétně je volný Mošnov, připravuje se Barbora, ale jsou i menší jako Dukla v Havířově.

Můžeme už mluvit o nějaké konkrétní investici z Číny?

Žádnou konkrétní investici v současné chvíli nemůžeme potvrdit. Byla to teprve druhá cesta do Číny. Oni jsou zdatní obchodníci, jednání s nimi trvají dlouho. Podařilo se nám ale prolomit ledy. V srpnu přiletí čínská delegace. To už se možná věci budou konkretizovat. Na dobré cestě je ale spolupráce Tatry Kopřivnice s čínským partnerem v rámci licenční výroby a prodeje.

V těchto dnech vláda podepsala smlouvu s jihokorejskou pneumatikárnou Nexen, která postaví svůj závod v Ústeckém kraji, ačkoliv se loni hovořilo o tom, že zamíří právě k nám. Není to škoda?

Jsem rád, že tato společnost zakotvila v České republice a přinesla stovky pracovních míst. Ústecký kraj měl oproti našemu komparativní výhodu. Nexen dodává gumy do Škodovky a Volkswagnu do Německa, to znamená, že má Žatec oproti nám výhodu ve vzdálenosti. A ta hraje v logistice velkou roli.

K rozvoji regionu je podle investorů potřeba i více leteckých spojení mezi Mošnovem a světovými metropolemi. Lince do Londýna se daří, co ale další spoje?

Jednání probíhají, Ryanair je tady spokojený. Podařilo se navázat i spolupráci s ČSA, která tady provozuje linku z Ostravy do Prahy, která je bránou do světa. Právě v těchto dnech jsem se ale dozvěděl o nabídce návaznosti na naši linku do Paříže. Jsou schopni navázat na ni New York, Miami, Los Angeles, Peking, Johanesburg či Soul v cenách od 19 do 25 tisíc korun. To si myslím, že je zajímavé.

Zhruba půl roku máme novou vládu, jejíž premiér nosí „oranžový dres" ČSSD. Je to pro vás jako pro sociálnědemokratického hejtmana výhoda? Zlepšuje se spolupráce mezi státem a krajem, na kterou jste si dříve stěžoval?

Ano, komunikují s námi více. Například u dopravní infrastruktury šlo v loňském roce nejméně státních peněz v historii na výstavbu rychlostních silnic a dálnic, přitom se z toho třetina nevyčerpala, protože nebyly připraveny projekty. V našem kraji jsou však projekty připraveny. Jde nejen o silnici I/11 směrem do Opavy, ale také směrem na Třinec. Pak je tady obchvat Frýdku-Místku. Rozhýbaly se ledy. Nemohu si stěžovat, musím vládu pochválit.

Jak tedy vidíte další budoucnost tohoto regionu? Jaké kroky by se měly v nejbližší době udělat, aby se tady lidem žilo lépe?

Prioritou je zaměstnanost. Pokud se nám podaří připravit pracovní místa, která odpovídají místním lidem, tak má náš region budoucnost. Je třeba přesvědčovat investory o tom, že Moravskoslezský kraj je to správné místo, že tady vytváříme konkurenceschopné prostředí. Jsem přesvědčený, že umíme nabídnout i něco navíc, ať už je to kultura, krásné prostředí Beskyd a Jeseníků.