„Všichni můžeme být na integrovaný záchranný systém hrdí,“ děkoval hasičům ministr vnitra Jan Hamáček. Ostravští hasiči mohou nově využívat deset speciálních zásahových automobilů. Pět z nich jsou protiplynová vozidla a pět technických automobilů určených pro chemické havárie. Moravskoslezský kraj financoval hasičské vozy částkou 18 milionů korun, necelých osm milionů korun pak přispěl stát.

Ministr vnitra ocenil za krizovou spolupráci hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka. „Jsem mnohem víc překvapen, než jsem byl minulý pátek na tiskové konferenci krajské hygienické stanice,“ s úsměvem komentoval oceněný hejtman Ivo Vondrák. Na záchranný systém v kraji se podle něj lidé mohou spolehnout. „Současnou situaci beru jako poločas. Koronavirus je bohužel stále mezi námi. Jsme ale připraveni se s ním znovu poprat,“ prohlásil. 

Darování krve ve Fakultní nemocnici Ostrava
Krevnímu centru Fakultní nemocnice Ostrava dochází krev. Shání dárce

Moravskoslezský kraj byl jedním z prvních regionů, ve kterých vznikala odběrová místa. „Spolupráce služeb záchranného integrovaného systému byla v nouzovém stavu příkladná. To se nezměnilo ani po jeho zrušení,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka ke krizi v zemi zatím nedošlo. „Na skutečnou krizi se připravujeme a zároveň jí snažíme předejít,“ řekl ministr kultury. Spolupráce s kraji je podle něj klíčová a vláda by měla připravit na podzim možné scénáře a jejich řešení. „Situace, které dnes čelíme, je jiná,“ uvedl ministr vnitra Hamáček.

Nouzový stav v Česku skončil 17. května 2020. „Nejsme v žádném mimořádném režimu ani stavu nebezpečí. Situaci máme pod kontrolou. Stejně jako jsme se učili fungovat ve stavu nouzovém, tak se stále musíme učit žít ve stavu normálním,“ dodal ministr vnitra Hamáček. Podle něj opakování situace nedostatku ochranných prostředků z jara letošního roku nehrozí. „Ministerstvo vnitra má ve svých skladech dostatek ochranných prostředků minimálně na několik týdnu v případě druhé vlny,“ ubezpečil ministr.

Kateřina Milotová

Soud bývalému členu ochranky vyměřil čtrnáctiměsíční podmíněný trest.
Incident v ostravské Karolině. Ochranka smrt zákazníka podle soudu nezavinila