„Dnes máme 1054 nově nakažených, včera 1400. Díky plošnému testování se objevuje více negativních výsledků, ale je vidět i to, že epidemie se přesouvá od západu na východ,“ sdělil Vondrák, podle něhož je nyní v nemocnicích obsazeno 177 z 206 vyhrazených lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer na zasedání zastupitelstva.
Dovolená v Africe náměstka hejtmana MS kraje nesmetla. Zastupitelé jej podrželi

Co se týče očkování, první dávku dostalo na 89 tisíc lidí v kraji, už i druhou pak přes 34 tisíc lidí. A to stále třemi dostupnými vakcínami, kterými jsou Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna.

„AstraZeneca možná bude kvůli výpadku dodávek nahrazena vakcínou Johnson & Johnson, reálné je její dodání v dubnu,“ sdělil hejtman a připomněl nově otevřená očkovací centra v Třinci a Frýdku-Místku.

Krizový stav

Hejtman Vondrák už v pondělí, po jednání krajského krizového štábu, označil současný stav za krizový v souvislosti s počtem volných lůžek na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích v Moravskoslezském kraji. Většina nemocnic v Moravskoslezském kraji neměla začátkem týdne v souvislosti s covidem ani jedno volné lůžko na jednotkách intenzivní péče.

Očkování proti covid-19.
Očkovací šampioni v Česku: Kde zatím rozdali nejvíc dávek vakcín

„Zdravotníci musí improvizovat a hledat cesty tím, že budou měnit standardní lůžka na lůžka, která budou mít možnost využít další systémy podpory dýchání. To je jediná možnost, co s tím můžeme dělat,“ citoval hejtmana Český rozhlas Ostrava s tím, že, pro pacienty s těžkým průběhem nemoci zbývají poslední místa už jen ve fakultní nemocnici, Městské nemocnici Ostrava, bílovecké či bohumínské nemocnici.

Celé vyjádření hejtmana k situaci v MS kraji najdete zde (někdy je potřeba několik sekund počkat, než se video načte):

Navýšení lůžek v Ostravě

Městská nemocnice Ostrava včera oznámila opětovné navýšení počtu lůžek pro hospitalizaci pozitivních pacientů na onemocnění Covid-19. Aktuálně jsou v ní vyčleněny pro tyto pacienty čtyři standardní stanice s maximální kapacitou 79 lůžek.

Ve třech covid JIP stanicích je celková kapacita 16 lůžek. V tomto týdnu nemocnice navýší kapacitu běžných i intenzivních lůžek - VÍCE ZDE.

Aktuální stav

Čísla zveřejněná hejtmanem MS kraje ve středu 17. března 2021.Zdroj: Hejtman MSK Ivo Vondrák

Vakcína proti covidu AstraZeneca.
AstraZeneca i Sputnik hrají druhé housle. Podle dat většinu Evropy očkuje Pfizer

Hejtman Vondrák pravidelně na sociálních sítích zveřejňuje čísla a mapy související s počtem nakažených v Moravskoslezském kraji. Ve středu odpoledne je doplnil komentářem: "Oproti včerejšímu dni pokles počet nově nakažených, ale je stále nestandardně vysoký. Stejně tak je vysoká pozitivita provedených testů. Předpokládám, že jsou tato čísla ovlivněna plošným testováním a tím i navýšeným počtem k testování indikovaných lidí."