„Dohodli jsme se s krajským koordinátorem intenzivní péče na zveřejnění těchto dat. Myslím, že to je dostatečně výmluvné,“ napsal v pondělí na svůj twitterový účet hejtman Vondrák a připojil přehled pacientů hospitalizovaných na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Fakultní nemocnice Ostrava, tedy z oddělení, kde leží pacienti s nejtěžším průběhem onemocnění.

Samozřejmě seznam anonymizovaný a uvádějící pouze věk, maximální stupeň ventilační podpory a především informaci, zda dotyční byli či nebyli očkovaní. V týdnu od 15. do 22. listopadu na KARIM podle jeho údajů leželo 16 pacientů, z nichž pouze jeden byl očkován, zbylí nikoli. Dva další lidé pak z kliniky v daném týdnu byli propuštěni, tři další zemřeli. Nikdo nebyl očkován.

Zvedla se vlna zájmu

Zveřejněný seznam se rychle stal dost možná nejkomentovanějším, nejsdílenějším a „nejlajkovanějším“ tweetem na hejtmanově profilu vůbec.

A velmi vysokou čtenost měl také článek o tomto tématu na stránkách Deníku. Lidé hejtmanovi vyjadřovali podporu, mnozí ale také přikládali další tabulky z jiných nemocnic a se zcela jiným poměrem proočkovanosti mezi pacienty a pouštěli se s ním do rozepře ohledně vypovídající hodnoty informace.Hejtman v týdenních intervalech však se zveřejňováním seznamu covidových pacientů hodlá pokračovat nadále.

„Pravidelně informuji na svých sociálních sítích o stavu epidemie a tato data mi byla poskytnuta, abychom je veřejnosti sdělili. Určitě v tom budeme pokračovat,“ potvrdil Deníku hejtman, jenž na rozdíl od některých kolegů požadoval opětovné zavedení nouzového stavu. K tomu nakonec nedošlo, jednotlivé kraje se musejí spokojit s možností vyhlášení stavu nebezpečí.

Za hranicemi kraje

„Bylo to víceméně konsensuální rozhodnutí. Hejtmani nemohou žádná přitvrzující opatření přijmout, ale měly by takto učinit krajské hygienické stanice v jednotlivých krajích, které takto mohou činit,“ vybízí hejtman Vondrák.

Jak rozhodnutí vlády ustoupit od myšlenky nouzového stavu, naopak zvážit povinné očkování u některých profesí, vidí jeho okolní kolegové?

„V žádném případě se neztotožňuji s myšlenkou vyhlášení stavu nebezpečí v Olomouckém kraji. Stav nebezpečí nic neřeší. Není možné přistupovat k pandemii koronaviru lokálně na území jednoho kraje,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, který ale nepodporuje ani nouzový stav, jehož vyhlášení zvažuje část současné vlády.

„Posílení personálu v nemocnicích či sociálních zařízeních o vojáky a studenty si hejtmanství dokáže dohodnout i bez vyhlášení krizového stavu, což se také už stalo. Jsem přesvědčen, že v současné epidemické situaci je zcela zásadní osobní odpovědnost a přístup každého jednotlivce,“ má jasno Suchánek.

Naopak hejtman Zlínského kraje Radim Holiš by vyhlášení nouzového stavu přivítal, stavu nebezpečí už nikoli. „Vypnutí jednoho kraje neznamená, že epidemii zastavíme, takže bych zvedl ruku pro nouzový stav. Stav nebezpečí není vhodný nástroj pro řešení epidemie,“ vysvětlil hejtman, v jehož kraji jsou nemocnice na hranici únosné kapacity.

„Chceme, aby se omezily společenské akce. To je ta nejmenší a nejméně bolestná věc, o kterou musíme lidi požádat, aby nám pomohli snížit dopad epidemie v kraji,“ řekl Holiš.