Primátor Ostravy Tomáš Macura padl. Otázka, zda se hnutí ANO vypořádá i s druhým vysoce postaveným politikem, který šel proti vůli hnutí a při volbě prezidenta veřejně podpořil Petra Pavla namísto lídra hnutí Andreje Babiše, má rozuzlení. Měsíc a půl po Macurovi končí ve funkci také krajský hejtman Ivo Vondrák.

Zítra o tom budou hlasovat krajští zastupitelé na svém zasedání, koalice má však převahu hlasů pod kontrolou.

Ivo Vondrák skončí v zastupitelském klubu ANO, následovat jej může hrstka straníků hnutí, které koaličním partnerům deklarovalo bezmála dvacítku mandátů, s nimiž dokáže udržet pohodlnou nadpoloviční většinu v zastupitelstvu.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Ilustrační foto.
Ivo Vondrák hejtmanem prozatím zůstává. ANO má v kraji o dva zastupitele méně

Novým hejtmanem kraje se má stát Vondrákův dosavadní náměstek Jan Krkoška, který má nyní v gesci regionální rozvoj a turistický ruch. Deníku to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů z řad zastupitelů. Včera si to na večerní schůzce odsouhlasili také zástupci koaličních politických klubů, což je krok, který straně či hnutí, která změnu iniciuje, ukládá koaliční smlouva.

Koaliční partneři dali „zelenou“

„Je to tak. Politický klub ANO přišel s požadavkem na výměnu hejtmana za jiného člena rady. Krajský předseda hnutí ANO (Josef) Bělica deklaroval, že má kandidát silnou podporu, většinovou, téměř absolutní. My tento krok respektujeme, protože koaliční smlouva stanovuje, že hnutí nebo strana si navrhují své nominanty na uvolněné funkce a členy rady,“ řekl Deníku náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Kdo je Jan Krkoška?
Jan Krkoška se narodil v roce 1976 a vystudoval střední odbornou školu zemědělskou. Působil jako obchodní ředitel a manažer, politický činný začal být v Krnově, kde v letech 2014 až 2018 působil jako místostarosta, dosud je tam radním. V zastupitelstvu Moravskoslezského kraje je od roku 2016, kdy byl zvolen také náměstkem hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch. Nyní má být novým hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Změna se uskuteční na zítřejším zasedání zastupitelstva. „V daný okamžik ještě nebudu nic komentovat,“ zůstává zdrženlivý hejtman Ivo Vondrák, který už dříve reagoval slovy: „Zeptejte se (Josefa) Bělici s (Janem) Krkoškou, co plánují.“

Zatímco po jednání zastupitelského klubu ANO v minulém týdnu ještě Ivo Vondrák zůstal členem klubu, dnes už jím není. Deníku to sám potvrdil. Větší převrat, jako tomu bylo v nedávných týdnech v Ostravě, se v kraji nechystá. Svědčí o tom i to, že opozice zůstala stranou dění, vše mezi sebou řešili zástupci koalice, která má stále s přehledem dostatečný počet mandátů.

Jan Krkoška na archivních snímcích pro Deník:

Opozice nesouhlasí

Přesto opozice se změnami nesouhlasí. „Pokud někdo tento návrh na zastupitelstvu vznese, nepodpoříme ani zařazení samotného bodu do programu jednání. Rok před volbami řešit post hejtmana pučem je naprostý nesmysl,“ řekla Deníku už dříve Zuzana Klusová (Piráti).

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák po jednání předsednictva hnutí ANO o výsledku prezidentských voleb, 8. února 2023, Praha
Pomyslná tečka za detektivkou? Humbuk kolem hejtmana Vondráka pozvolna utichá

„Budeme k tomu přistupovat stejně jako v Ostravě: radu jsme nevolili, tedy ani hejtmana, není proto důvod se účastnit se jeho odvolávání na základě rozmíšky v klubu ANO,“ přidal se Josef Babka (KSČM). Vyjádření hnutí ANO se nepodařilo získat, krajský předseda Josef Bělica je z volaného čísla trvale nedostupný.

Stávající známé rozvržení sil v zastupitelstvu MS kraje (65 křesel)**
ANO* (21 mandátů)
ODS + TOP 09* (10 mandátů)
Piráti (9 mandátů)
KDU-ČSL* (7 mandátů)
SPD (6 mandátů)
ČSSD* (5 mandátů)
KSČM (4 mandáty)
nezařazení (I. Vondrák, K. Šebestová, O. Němeček)

* členové koalice
** ANO deklaruje méně než 20 mandátů, další odchozí prozatím nejsou jmenovitě známí