Asi třiasedmdesát lidí denně činní průměrný příliv uprchlíků z Ukrajiny do Moravskoslezského kraje za poslední tři týdny. V pondělí 6. června to uvedl na tiskové konferenci po zasedání Krizového štábu Moravskoslezského kraje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Vízum strpění

Celkově do dnešních dnů požádalo o vízum strpění 20 964 uprchlíků, v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) na Černé louce v Ostravě bylo doposud ubytovaných 6260 uprchlíků. „Z uprchlíků, kteří k nám v posledních týdnech přicházejí, jich v průměru denně požádá o ubytování šestadvacet,“ upřesnil Ivo Vondrák a připomněl, že ve čtvrtek 9. června ostravské KACPU bude fungovat přesně stý den.

Hlučínský Mountfield je již minulostí.
OBRAZEM: Mountfield v Hlučíně zmizel, kdysi vlajková loď řetězce je minulostí

Kraj má podle hejtmana prozatím dostatečné ubytovací kapacity a nehrozí nebezpečí, že by zájemce nebylo kam ubytovat. Ubytovatelům už kraj přerozdělil 26 milionů korun, dalších 30,1 milionu korun vydal kraj ze svého rozpočtu na provoz KACPU a nákup věcí do ubytovacích zařízení.

Kapacitně žádný problém

Hejtman se rovněž zmínil o tom, že už okolo 2500 uprchlíků v Moravskoslezském kraji našlo zaměstnání. „Pomáhá v tom náš Pakt zaměstnanosti, který se stará o cílené vyhledávání lidí, máme dnes sedmatřicet lékařů a čtyřiadvacet zdravotních sester umístěných v krajských zdravotnických zařízeních,“ poznamenal Ivo Vondrák.

Podobně jako s ubytováním, zatím není žádný problém ani s umisťováním dětí uprchlíků do školských zařízení. V současné době je asi 341 dětí v mateřských školách a 1907 dětí na základních školách. „Kapacitně žádný problém není a ani ho neočekáváme,“ ujistil Ivo Vondrák.

Vizualizace nového parku „U Boříka“ v Ostravě-Nové Vsi.
OBRAZEM: V Ostravě vznikne nový park „U Boříka“, podívejte se na vizualizace

Závěrem hejtman dodal, že se rovněž podařilo zčásti vyřešit problém s nepřizpůsobivými uprchlíky. „Na nádraží už prakticky nejsou, máme v KACPU vybavení, kam je můžeme umístit, a tam mohou zůstat. Protože proces dohledávání trvá dlouho, a ti lidé tam mohou být delší dobu, přistoupili jsme k tomu, že pořídíme do KACPU sprchy a toalety,“ doplnil hejtman Ivo Vondrák s upřesněním, že ubytovací kapacita KACPU je 150 míst.